Sosyal Medyada Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Sosyal medyada rakip analizi nasıl yapılır sorusu için birkaç detayı bilmenizde fayda var. Öncelikle rakip analizi, yer aldığınız sektörde, sizlerle aynı hizmeti sağlayan ve aynı ürünleri satan kişiler veya işletmelerin tespit edilmesidir. Aynı zamanda gelişim hedefleri, kazanç paylarıyla büyüme stratejilerinde artı ve eksilere göz atılmalıdır. Bunun dışında sosyal medya rakip analizi sürecinde belirlenen rakipleriniz incelenmelidir. Bu incelemelerde ise rakibinizin sosyal medyadaki adımlarınız takip edilebilmektedir. Tüm bunları kendinize göre rahat bir şekilde raporlamasını yapabilirsiniz. Tüm bu raporlar, kendi sayfanızı şekillendirir. Aynı zamanda yepyeni stratejileri de geliştirerek rakiplerinizden daha iyi bir konuma gelmek için kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Rakip Analizi Yapmak

Sosyal medya kapsamında rakip analizi yapmak için öncelikle rakiplerinizi belirlemeniz gerekir. Kendinize 5 ila 10 adet kendi sektörünüzde veya yapmış olduğunuz işlerle alakalı rakipler belirleyin. Bu aşamada belirlediğiniz hedefte çok önemlidir. Örnek olarak takipçi sayınızı arttırmak mı istiyorsunuz yoksa daha fazla ürün satmayı mı hedefliyorsunuz? Analizinizin amacını belirledikten sonrasında tek tek sayfaları belirleyebilirsiniz. Sosyal medya rakip analizi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar şu şekildedir:

 • Rakiplerinizi belirledikten sonrasında aktif olduğunuz sosyal ağları tespit edin. Özellikle Facebook, Instagram, Youtube ve Twitter platformlarını inceleyebilirsiniz.
 • Kendinize sosyal medya ağı seçtikten sonrasında rakiplerinizin takipçileri ile nasıl etkileşim kurduğunu analiz edebilirsiniz. Profil analizi, içerik analizi, marka analiziyle içerik stratejilerinize göz atın.
 • Instagram’da içeriklerin önemi gün geçtikçe artıyor. İyi planlanan bir içerikle sosyal medya güvenilirliğinizi arttırabilirsiniz. Bu nedenle rakiplerinizin de içerik stratejinizi inceleyebilirsiniz.
 • Rakiplerinizin içeriklerinden ilham alın ancak kesinlikle kopyalama yapmayın.

Sosyal Medyada Rakip Analizi Neden Gereklidir?

Platformlarda yapacağınız rakip analizleri, hedef kitleniz konusunda sizlere bolca fikir verir. Tüm bu bilgilerde sosyal medya stratejinizle sizlere rehberlik eder. Sosyal medya rakip analizi ile içerik paylaşmak için en iyi zamanı tespit edebileceksiniz. Rakiplerinizin başarısız olan ve etkili olan sosyal medya pazarlama stratejilerinizi görmeye başlayabilirsiniz. Bununla beraber hedef kitlenizin ilgisini çeken benzersiz ve kaliteli içerikleri yayınlayabilirsiniz. Yepyeni pazar trendlerini yakalayarak pazar konuları da elde edebilirsiniz. Rekabet ettiğiniz işletmelerin sosyal medya hesaplarını incelemeniz ve kendi eksikliklerinizi belirlemeniz gerekir.

Rakiplerinizin İçerik Stratejisini İnceleyin

İyi bir şekilde yapılan içerik stratejisi, sosyal medya kitlesine ulaşmanız için etkilidir. Kullanıcıların ihtiyaçlarının herhangi birine cevap vermeyen ve iyi bir amaca hizmet etmeden içeriklere olan etkileşim daha az olur. Rakipleriniz ise her zaman ilgi çekici ve alakalı içerikler oluşturabilmektedir. Bu aşamada rakiplerinizin sizlerden daha iyi bir hesaba sahip olup olmadığını ve içerik stratejilerinde gözden kaçmış olabileceğiniz noktaları mutlaka bulmalısınız. Hedef kitleye göre tamamen özgün, eğitici/bilgi içerikli olması veya tanıtım amaçlı olarak içerik sağlıyorlar mı? Ne tarz içerikler yayınlıyor ve fotoğraf, metin, video, bağlantı kullanıyorlar mı bakmanız gerekiyor. Sosyal medya rakip analizi nasıl yapılır ve hangi adımlara dikkat edilmeli özetlersek:

 • Hashtag kullanımları
 • Günlük ve haftalık süreçleri
 • Sosyal medyada içeriklerin yayımlanma sıklığı
 • Kampanya
 • Metin, biçim ve başlıklar
 • Profil etkileşim oranları
 • Öne çıkan gönderilerle etkileşimleri

Tüm bu adımlara dikkat ettikten sonra büyüme fırsatlarını da inceleyebilirsiniz. Rakiplerinizin nasıl bir performans gösterdiğini öğrenmek adına, yanıt sayısı, beğeni sayısı, yayınladıkları yayın sayısı, yanıt süresi, müşterilerle nasıl bir iletişimde oldukları gibi detayları da takip edebilirsiniz.

Instagram Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya denildiğinde akla ilk gelen Instagram, içerisinde birçok rakibi barındıran bir platformdur. Bu nedenle Instagram’da rakip analizi yapmanız, sosyal medya yönetim stratejisinde önemlidir. Birçok sosyal medya uzmanı, SEO ve içerik yazarlığı departmanı ile çalışır. Rakipleri tanıyabilmeniz, hangi tür içeriklerde başarılı olduğunu öğrenmeniz, farklılaşma fırsatlarını ve hedef kitlenizi iyi tanımlamanız için yardımcı olur. Instagram rakip analizi nasıl yapılır püf noktalarına baktığımızda öncelik olarak rakiplerinizi belirlemeniz gerekiyor. Aynı şekilde kendi hesabınızla karşılaştırmanızdır.

Instagram’da en fazla kullanılan etkileşim stratejileri arasında hashtagler oldukça önemlidir. Bu aşamada sosyal medyada rakip analizi nasıl yapılır baktığımızda, içeriklerle beraber hashtag kullanımına göz atabilirsiniz ve etkileşim oranlarını karşılaştırabilirsiniz. Rakip hesaplarla etkileşim oranınızı karşılaştırarak hangi hesapların nasıl daha fazla etkileşim aldığına dikkat edin. Bununla beraber rakip analizinin sonucunda sosyal medya stratejinizi güncelleyin. Genel olarak rakip analizi nasıl yapılır sorusunu göz önüne aldığımızda, bu detaylar sizleri iyi bir sonuca ulaştırır. Sadece Instagram değil, sosyal medya analizleri sürecinde diğer mecralardan da destek alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Instagram Hashtag Kullanımı: Instagram Hashtag Stratejisi İçin Bilmeniz Gerekenler

Sosyal Medya Rekabet Ölçüm Araçları

Genel olarak bahsettiğimiz rakip analizlerini, kullanımı kolay ve birçok farklı araçla kolay hale getirebilirsiniz. Rakip analizi örneği ve aşamalarına baktığımızda bu araçları kullananların daha etkili bir analiz yaptığı görülmektedir. Sosyal medya ölçüm araçlarını şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Brandwatch, Facebook, Twitter, bloglar, videolar, resim vb. olarak şirketlerin tüketici eğilimlerini incelemektedir.
 • Hootsuite, birçok sosyal ağda rakipleri, anahtar kelimeleri ve hashtag’leri incelemenizi destekleyen güçlü bir araç olmaktadır. Kullanım olarak da kolaydır.
 • Buzzsumo, rakiplerinizin en fazla paylaştığı içerikleri bulmanıza destek olur.
 • Synapview, sosyal medya rekabetinin ötesinde bir hizmet sağlayan bu araç, hashtag içeriklerini ve blog yazılarını izlemenizi sağlar.

İlginizi Çekebilir:

Her Yönüyle: En İyi Sosyal Medya Yönetim Araçları 2023

En İyi Resim Yükleme & Upload Siteleri 2023 (Ücretsiz)

Instagram Keşfete Düşme: Instagram’da Keşfete Nasıl Düşülür?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir