Instagram Hashtag Kullanımı: Instagram Hashtag Stratejisi İçin Bilmeniz Gerekenler

Instagram hashtag kullanımı: Instagram hashtag stratejisi için bilmeniz gerekenler ile içeriklerinizin bulunmasını daha da kolaylaştırabilirsiniz. Günümüze kadar Instagram için bildiğiniz hashtag tavsiyesi gerçekten de işe yarıyor. Doğru ve içeriğinize uygun hashtag kullanımı, doğal olarak gönderilerinizin bulunmasını kolaylaştırmaktadır. Yapılan araştırmalara göre etkileşim oranları, hashtag’ler ile artış göstermekte. Bir hashtag ile paylaşmış olduğunuz post, hashtag olmadan paylaştığınız içeriklerden %12 kadar daha fazla etkileşim alabilmektedir.

Genel olarak hashtag nasıl kullanılır baktığımızda, oldukça basit bir kullanımı vardır. Aynı şekilde hedef kitleye ulaşmak anlamında en iyi araçlardandır. Hashtag kullanımı, içeriklerin daha fazla beğenilmesi, daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcıdır. Fakat bu noktada dikkat etmeniz gereken bazı detaylar bulunuyor. Bu kelimelerin kullanımı, Instagram sonradan hashtag ekleme ve hashtag stratejisi kurmak için gereken tüm bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Hashtag Kullanırken Bilmeniz Gerekenler

Belirtilen kelimelerin kullanımı basit olsa da dikkat etmeniz gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Hashtag kullanırken bilmeniz gerekenler arasında öncelik olarak fazla kelime kullanımından kaçınmanızdır. Instagram postları için en fazla 30 adet olarak belirlenmiştir. Hikayelerde 10 hashtag olarak sınırlandırılmaktadır. Aynı şekilde hesabınız gizlide yani sadece takipçilerinize açıksa bu aşamada hashtag kullanımının hiçbir anlamı yoktur. Çünkü hashtag’leriniz herhangi bir sayfada görünmeyecektir. Tüm bunların dışında Instagram doğru hashtag kullanımı için bilmeniz gereken bazı detaylar şu şekildedir:

  • Hashtag’inizde özel işaretler ve karakterler kullanılmamaktadır.
  • Popüler hashtag’leri kullanmak her zaman mantıklı bir strateji değildir. Bu aşamada içeriklerinize uygunluğuna dikkat etmeniz, geri dönüşüm açısından önemlidir.
  • Hashtag stratejisi yapmadan öncesinde hashtag çeşitlerini anlamanız öneriliyor. Bunlar topluluk, marka, kampanya hashtag olarak ayrılabilmektedir.
  • Paylaşılan içeriklerle ilgisi bulunmayan hashtag kullanımı, hedef kitlenizi itecektir. Bu nedenle paylaşılan görsel ve içeriklere göre hashtag kullanımı önerilmektedir.
  • Markanızın olduğu sektör içerisindeki popüler hashtag’leri kullanmak doğru bir tercih olur.
  • Hashtag kullanmadan öncesinde Instagram’dan aratarak popülerliği analiz edebilirsiniz.

En Popüler İnstagram Etiketleri

En popüler Instagram etiketleri genellikle herkesin ilk olarak arattığı durumlardır. Ancak bu etiketlerin hepsini kullanmanız ve arka arkaya kullanmanız sizlere geri dönüş yapmayabilir. Bu nedenle popüler Instagram hashtag’leri arasından markanız ve işinizle alakalı hangi etiketlerin uygun olduğuna karar vermeniz gerekiyor. Sonrasında tüm bu etiketlerinde gönderi hacimlerine karar vermelisiniz.

Hashtag türleri arasından hangilerinin veya kaçının kullanılmasına dair olarak net bir sayı yoktur. Aynı şekilde başkalarının kullandığı hashtag grubunu kopyalamamanız gerekir. Her ne kadar aynı sektör veya aynı alanda olsanız ve aynı hedef kitleye hitap etseniz de sizleri onlardan ayıracak farklı noktalar vardır. Birkaç gönderiniz içerisinde de kullanmak konusunda emin olmadığınız hashtag içeriklerini deneyerek başarılı olanları ayırmanız önerilir. Bu yöntem hem işinize yarayacak hem de içeriklerinizi tekrar optimize edebileceksiniz.

Instagram Hashtag Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Instagram hashtag kullanımı ve doğru stratejiyi oluşturmak için bazı detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. İlk olarak aynı hashtag içeriklerini kullanarak peş peşe paylaşımları yapmak oldukça kötü bir fikirdir. Eğer ilgili etkilerle gönderim yapılacaksa arasına zaman koymalısınız. Instagram, bir sosyal paylaşım sitesidir. Belirli algoritmaya sahiptir ve hangi sayfayı, hangi gönderiyi ilk sayfada gösterip göstermeyeceğine dair birçok kriteri kontrol etmektedir. Bu sebeple gönderinizin keşfedilmesini istiyorsanız sadece hashtag değil, birçok detaya bakmanız gerekiyor. Paylaşım yapılacağı zaman paylaşım yapılan ürüne, hizmete veya konuya uygun yakın etiketlerin kullanımı gerekir.

Instagram Doğru Hashtag Nasıl Bulunur?

Instagram gönderileriniz için hashtag arayışınız varsa bazı araçlardan yararlanabilir veya kendiniz araştırabilirsiniz. Bu aşamada eğer firmanız için arayışınız varsa, firmanızın faaliyet gösterdiği alanlarla alakalı insanlara ulaşacak hashtag’leri bulmak gerekir. Yaptığınız araştırmalarla sizleri hedefe taşıyan bilgilere kolayca erişebilirsiniz. Bununla beraber A firmasında işe yarayan etiket içerikleri, B firmasında işe yaramayabilmektedir. Örnek olarak moda sayfanız var ancak aynı sektörde faaliyet gösteren diğer firmalar veya sayfalarla aynı sonucu vermez. Çünkü moda sektörü de kendi içerisinde dallara ayrılabilmektedir. Örnek olarak ayakkabı, elbise, gömlek, pantolon gibi vb. ayrılmaktadır.

Instagram hashtag oluşturucu araçları ise birçok kişinin başvurduğu yöntemlerdir. Ancak bu aşamada en doğru yöntem firmanızı tanıyarak kendinizin yaptığı araştırmalardır. Hashtag bulmak için, rekabet ettiğiniz sayfaları ve etiketleri inceleyerek kendinize uygun olanları tercih edebilirsiniz. Faaliyetleri sürdürdüğünüz alanlarda önde gelen sayfaları takip edin ve paylaşımlarındaki etiketleri alın. Bir diğer yöntemde sayfanızın alanıyla alakalı kelime öbeklerini aratmanızdır. Instagram arama kısmında ‘’#’’ başlayan aramalar yapın. En popüler ve biraz daha özel etiketleri bulun ve sizlerle alakalı olanları not alın.

Instagram Sonradan Hashtag Ekleme

Instagram sonradan hashtag ekleme durumu, hashtag kullanmadan paylaştığınız gönderiler içindir. Her ne kadar gönderim aşamasında kullanılması tavsiye edilse de bu tarz durumlar meydana gelebilir. Bunun için gönderinizin sağ üst kısmında yer alan üç nokta simgesine tıklamanız gerekir. Ardından düzenleme kısmından hashtag eklemesi yapabilirsiniz. ‘’#’’ işareti sonrasında gelen sayı, harf kombinasyonu ile hashtag’lerinizi ekleyebilirsiniz. Eğer gönderinizi yeni paylaştıysanız, gönderinizi kaldırarak tekrardan hashtag ekleyerek paylaşabilirsiniz.

Sonuç olarak doğru hashtag kullanımı her Instagram profili için oldukça önemlidir. İlgili etiketi aratan veya tıklayan herkes sizlerin gönderilerinizi görecektir.Artık sizlerde Instagram’ınız için doğru hashtag kullanımına hakimsiniz. Instagram hashtag kullanımı: Instagram hashtag stratejisi için bilmeniz gerekenler ile firmanızı, bireysel, influencer sayfanızı, sizi yeni kitlelere ulaştırabilecek birçok tüyoyu içeriyor.

İlginizi Çekebilir:

Instagram Ücretsiz Hashtag Oluşturma

Instagram Takipçi Arttırma Yolları: En İyi Yöntemler! (2023)

Tertemiz Bir Başlangıç! Instagram Toplu Fotoğraf Silme & Arşivleme

Çok Daha İyi Fotoğraflar! 2023’ün En İyi Instagram Fotoğraf Düzenleme Araçları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir