Instagram Takipçi Arttırma Yolları: En İyi Yöntemler! (2023)

Instagram, internet sitelerine daha fazla ziyaretçi çektiği, yüksek etkileşimler ile etkili Instagram takipçi arttırma taktikleri uyguladığı ve ilgili kitleye kolayca ulaşabildiği için birçok markanın sosyal varlığının yapıtaşı haline geldi.

Instagram sayfanız istediğiniz gibi değilse, takipçi kazanmakta güçlük çekiyorsanız, Instagram’da gerçek, organik Instagram takipçiler elde etmek için stratejilerinizi nasıl geliştireceğinizi öğrenmenin zamanı gelmiş olabilir. Çünkü kitleniz büyürse, takipçilerle etkileşim kurmak ve onlara benzersiz deneyimler yaratmak için daha fazla fırsatınız olur.

Instagram organik takipçi ayrımı önemlidir. Bazen markalar daha fazla Instagram takipçi attırma için çalışırken kolay yolu seçer. Daha fazla beğeni ve takipçi satın almak için bazı sitelere başvururlar. Ancak Instagram algoritması düzenli olarak bu düşük kaliteli hesapları ve etkileşimleri ayıklayacak şekilde güncellendiğinden bu kolay yol çok da mantıklı değildir. Bunun içindir ki, eğer kaliteli takipçi, beğeni ve izlenme almayı düşünürseniz, düşük kaliteli Instagram panellerinden ziyade MedyaBayim gibi sektör liderlerinizi tercih etmeniz her daim karınıza olacaktır.

Kısaca özetlemek gerekirse, Instagram’daki takipçi sayınız, ürünlerinizi satın alan, internet sitenizi ziyaret eden ve markanızı arkadaşlarıyla ve takipçileriyle paylaşan bir hayran kitlesinden oluşmuyorsa hiçbir şey ifade etmez. Daha fazla Instagram takipçi arttırma ile ilgili bu ipuçlarıyla bilinirliğinizi doğru şekilde oluşturmaya başlayın.

Instagram Takipçi Arttırma #1: Hemen Instagram hesabınızı optimize etmeye başlayın

Instagram’da nasıl takipçi kazanılacağını anlatmaya başlamadan önce, en önemli adımlardan biri hesabınızı tamamen optimize etmektir. Markanızın Instagram biyografisini hesabınızın “ana sayfası” olarak düşünün.

Biyografinizde resim başlıkları, uygun bir kullanıcı adı veya profil resmi gibi önemli etmenler olmadan insanlar bu hesabın sizin markanıza ait olduğunu nerden bilecekler? Hemen hemen herkes bunu bilse de hatırlatmakta fayda var, Instagram’da biyografiniz ve imajınız marka kimliğinizin temellerini oluşturur. Biyografinizdeki site bağlantınız, sitenize ziyaretçi trafiği çekmek için tek çözümünüzdür. Bu nedenle hesabınızı optimize etmek çok önemlidir.

Nasıl başlayacağınızdan emin değilseniz, Instagram hesabınızdaki belirli anahtar kelimeler, hashtag’ler veya kampanyalarla ilgili pazarlama veya ürün sayfalarına göz atın. Ana sayfanıza bir site bağlantısı eklemek sorun değil, ancak kullanıcılar biyografinizden sitenize  geçiş yaparken neden onlara uyumlu bir deneyim yaşatmıyorsunuz? Araştırmalar gösteriyor ki Instagram biyografinize koyduğunuz link bariz bir şekilde sitenizin etkileşim trafiğini arttırıyor.

Buna ek olarak kullanıcı adınızı olabildiğince arama dostu tutun, bunu da gerçek marka adınıza yakın bir hesap adı kullanarak yapabilirsiniz. İşletmenizin uzun bir adı varsa hedef kitlenizin tanıyacağı bir adla kısaltın. Kullanıcı adınıza sayılar veya özel karakterler eklemeyin ve mümkünse, zaten sahip olduğunuz diğer sosyal medya hesaplarıyla aynı çizgide tutun.

Instagram Takipçi Arttırma #2: Tutarlı bir içerik takvimine sahip olun!

Instagram’da takipçi arttırmaya çalışırken yapabileceğiniz en kötü şey, rastgele, gelişigüzel zamanlarda içerikleriniz paylaşmaktır. Başlangıçta sizi takip eden belli bir takipçi kitlesine sahip olacak kadar şanslıysanız, onlara sizi takip ettiklerini unutturmak istemezsiniz.

Bu durumla mücadele etmek için düzenli bir gönderi programına uyun. Genelde, markalar spam’den kaçınmak için günde birkaç defadan fazla paylaşım yapmazlar. Ancak temponuz nasıl olursa olsun, tutarlı olmalısınız. Her gün yaklaşık 200 milyon Instagram kullanıcısı uygulamaya giriş yapıyor. Bu nedenle markanızı daha da genişletmek için tüm gün boyunca birkaç kez gönderi paylaşmayı deneyin.

Aslında, Instagram’da paylaşım yapmak için en iyi zamanlara ilişkin kendi araştırmamız, birden fazla sektör için en iyi paylaşım zamanlarını gösteriyor.

Bir programa bağlı kalmak, takipçileriniz için tutarlı bir deneyim oluşturmanıza ve onları markanızdan haberdar etmenize yardımcı olacaktır. Ancak günün bu farklı saatlerinde gönderilerinizi hangi saatlerde ve nasıl yayınlayacağınızı merak ediyorsanız bu konuda Sprout Social’ın zamanlama ve en uygun zaman özellikleriyle işinize oldukça yarayabilir. 

Instagram Takipçi Arttırma #3: Instagram gönderilerinizi önceden planlayın

Instagram algoritması, kullanıcılara beğendikleri içerikleri daha fazla gösterecek şekilde değişmiş olsa da doğru zamanlarda gönderi paylaşmak, gönderilerinizin aldığı genel etkileşimi artırarak gönderilerinize daha fazla görünürlük sağlayabilir.

Markanızın görünürlüğü arttırmak için yapabilecek bir çok şey var ve Circleboom da onlardan biri. Circleboom ile Instagram içeriğini planlamak bunlardan biri. En yeni araçlarımızla, markanızın hikayeleri, döngüleri ve akış gönderilerini kolay bir süreçle planlamasına yardımcı olabiliriz.

İçeriğinizi önceden planlayarak ekibinizin tamamı kampanyaları ve programları daha verimli bir şekilde görebilir. İçeriğinizi önceden oluşturmak her zaman akıllıcadır ve Instagram planlama araçlarımızla aynı anda hem hedef kitlenize ulaşabilir hem de tutarlı bir içerik akışı sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: En İyi Sosyal Medya Yönetimi Araçları

Instagram Takipçi Arttırma #4: İçeriğinizi yayınlamak için ortaklar ve marka savunucuları edinin!

Nasıl daha fazla Instagram takipçisi arttıracağınızı öğrenirken, hedef kitlenizin değerini bilmek de bir hayli önemlidir. Takipçi sayınız organik olarak büyüdükçe, daha fazla alıcınız ve ilgili müşteriniz olur.

Müşterilerin sizi takip etmesini sağlamanın en iyi yolu onların ana sayfasına düşmek ve orada kalmaktır. Markanızı müşterilerin beslemelerine izin verin, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriğe sponsor olmayı deneyin. Markanızı tanıtmak için Instagram yarışmaları da düzenleyebilirsiniz.

Başka bir yol da, kendinizi çok daha büyük bir kitlenin önüne çıkarmaktır. İçeriğinizi başka kitlelerle paylaşmak için, alanınızdaki önemli içerik üreticileriyle çalışmayı deneyebilirsiniz.

Instagram Takipçi Arttırma #5: Sahte Instagram takipçilerinden kurtulun

Sahte ve organik takipçilere sahip bir Instagram hesabı arasında oldukça büyük bir fark vardır. Instagram takipçileri satın almak cazip görünebilir, ancak bunun dezavantajları organik takipçi büyümesinin avantajlarından daha ağır basar.

Sahte Instagram takipçileri genellikle:

    • Yeni kullanıcıları aldatır: Hesabınızın on binlerce takipçisi olup fakat bu takipçilerin aktif olmadığı bir hesap haline gelmesi, hesabınızın güvenilirliğini düşürür. İnsanları sizi takip etmeleri için kandırmayın. Daha kaliteli takipçiler için uzun süreli ve güven üzerine ilişkiler kurun.
  • Yatırım getirileri yoktur: Takipçi satın almak daha kolay görünebilir, ancak edindiğiniz bot veya insansız yeni takipçileriniz hiçbir şey satın almayacak. İnsanlar Instagram’da markaları bir nedenden dolayı takip ederler; paylaştığınız şeyleri veya genel olarak şirketinizi beğenirler. Bunlar gerçek harcama yapan kişilerdir ve işinize parasal değer katarlar.
  • Etkileşim yapmazlar: 10.000 sahte takipçiniz varsa, içeriğinizi hangi sahte takipçiniz yorumlayacak, beğenecek ve paylaşacak? Büyük olasılıkla, bu bot veya sahte hesaplar Instagram tarafından temizlenecek, silinecek ve gönderileriniz bir mezarlık gibi gözükecek.

Gerçek insanlar, Instagram gönderilerinizi paylaşır, beğenir, yorum yapar ve bunlarla etkileşim kurarlar. Ek olarak, bu kullanıcılar diğer hesap kendisine yanıt verirse bu etkileşimden keyif alırlar.

Örneğin, Lush Cosmetics çeşitli ürün sorularını yanıtlamak için zaman ayırır ve bu da kullanıcıların onu düzenli olarak takip etmesine, ve muhtemelen başkalarıyla paylaşmasına neden olur. Bu etkileşimler her zaman bir dizi etkin olmayan takipçiden daha fazla değere sahip olacaktır.

Instagram Takipçi Arttırma #6: Instagram’ınızı her yerde sergileyin!

Instagram’ınızı tanıtmadığınız sürece insanlar nasıl hesabınızı bulabilir ki? Instagram hesabınızın web sitenizde veya diğer sosyal medya platformlarınızda tanıtıldığından emin olun.

Görünürlük ve farkındalık yaratmak, keşfedilmenin en iyi yollarından biridir. Daha fazla Instagram takipçi arttırma yoluna gitmek istiyorsanız, insanlar sizi nerede bulacaklarını bilsinler. Tüm ağlarınızdaki sosyal paylaşımları tanıtmaya yardımcı olmak ve insanlara sizi Instagram’da nerede bulabileceklerini göstermek için web sitenize ve blogunuza sosyal medya düğmeleri ekleyebilirsiniz.

Başka bir harika fikir ise, sosyal medya hesaplarınız arasında çapraz tanıtım yapmaktır. Örneğin Modern Sanat Müzesi, Twitter aracılığıyla kendi Instagram hesabı hakkında düzenli olarak farkındalık yayar. Kullanıcıları Instagram’ınıza yönlendirmek için diğer sosyal ağlarınızdan kolayca yararlanabilirsiniz.

Ancak, sadece basit bir takip istemediğinizden emin olun. Bunun yerine, kullanıcıların sizi orada takip etmek için bir neden vermeli, Instagram’ınızdaki benzersiz içeriği tanıtmaya çalışmalısınız. 

Instagram Takipçi Arttırma #7: Takipçilerinizin istediği içeriği yayınlayın!

Bunu söylemek yapmaktan daha kolay olsa da, takipçilerinizin hangi içeriği görmek istediğini öğrenmek akıllıca olacaktır. Instagram’da bazı içeriklerin diğerlerinden daha iyi performans gösterdiğini hemen göreceksiniz. Bu yüzden bunu test etmek çok önemlidir.

Filtreler, altyazılar, içerik türleri veya gönderi süreleri olsun, en küçük ayrıntı bile büyük bir fark yaratabilir. Popüler içerikler yayınladığınızı herkesin görmesi için yeni Instagram trendlerine göz gezdirebilirsiniz.

Analizinizi bir adım daha ileri götürmek için markanız Instagram analiz araçlarına yatırım yapması akıllıca olacaktır. Bu, hesaplar arasında Instagram içeriğini izlemeyi, karşılaştırmayı ve analiz etmeyi kolaylaştıracaktır.

Hedef kitlenize en uygun olan şeyi görmek için farklı filtreleri, altyazıları ve daha fazlasını analiz ederek içerik stratejinizden emin olun. Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, rakiplerinizi analiz etmeyi deneyin.

Rakiplerinizi doğrudan kopyalamamalısınız, ancak etkileşimlerini arttıracak ne yaptıklarını veya yayınladıklarını dikkatlice inceleyin. Rekabetçi bir araştırmayla siz de etkileşimlerinizi arttırabilirsiniz.

Instagram Takipçi Arttırma #8: Sohbet başlatın!

Kullanıcıları Instagram’ınızdan haberdar etmenin en iyi yollarından biri sohbet etmektir. 2020 Sprout Social Index’e göre, tüketiciler önce fotoğraf (%68) ve video (%50) gibi görsel içerikle, ardından ise %30’u metin olmak üzere gönderilerle etkileşim kurmak istiyor. Instagram, bu hedef kitle profili için mükemmel bir seçimdir ve göz alıcı görselleri, Instagram altyazı metin yazarlığı becerileriniz ile birleştirdiğinizde ilgi çekici gönderiler oluşturabilirsiniz.

İnsanlar, sosyal medyayı, gereksiz sorular ve sohbet, ciddi müşteri hizmetleri soruları veya en sevdikleri markalar ve ürünlerin övgü alması veya markalar için iletişim referansı olarak kullanmaya devam ediyor.

Mümkün olduğu kadar çok soru veya yoruma yanıt vermeye çalışın çünkü bu, yeni bir müşteri, takipçi edinmek veya hedef kitlenizle olan ilişkinizi geliştirmek için mükemmel bir fırsattır. Endeks araştırmamız tüketicilerin %89’unun sosyal medya da bir hesabı takip ettikten sonra o markadan ürün satın aldığını gösterdi, bu nedenle bir ziyaretçiyi müşterinize dönüştürmek için gereken şeylerden kaliteli bir Instagram profiline sahip olmaktır.

Instagram Takipçi Arttırma #9: Etkileşimli hashtag’ler bulun!

Instagram’da takipçi arttırma için en denenmiş ve gerçek yollarından bir diğeri de hashtag’leri kullanmaktır. Yıllar boyunca hashtag’ler, keşif için önemli bir araç olarak hizmet etti ve sosyal erişimimizi genişletmemize izin verdi. Bir pazarlamacı olarak, takipçiler kazanarak topluluğunuzu oluşturmak istersiniz hashtag’leri kullanmalısınız.

Yeni başlıyorsanız, fazla doldurulmamış hashtag’leri bulun. Social Media Examiner, #love hashtag’inin 184 milyondan fazla fotoğrafa nasıl bağlı olduğunu açıklayarak bu teoriye dikkat çekiyor. Milyonlarca resim ve video denizinde Instagram içeriğinizi öne çıkarmaya çalışmak kolay bir şey değil.

Hedef kitlenizdeki kişilerin kontrol etme olasılığının daha yüksek olduğu hashtag’ler bulmalısınız. Ayrıca ilgili bir bağlantı yapılırsa, bu kullanıcıların hesabınızı takip etme olasılığı daha yüksek olacaktır.

Örneğin M&Ms, hashtag’leri katıldıkları bir etkinliğe dikkat çekmek için kullanarak harika bir iş çıkarıyor. Marka, #mmspotlight gibi hashtag’leri kullanarak hedef kitlesini doğrudan spotlight konser etkinliğinin olduğu yerde hedef alıyor ve farkındalık yaratıyor.

Hashtag’lerinizin Instagram’da nasıl performans gösterdiğini anlamak, onları kullanmak kadar önemlidir. Hashtag analiz araçlarıyla, hangi hashtagin daha iyi sonuç verdiğini görmek için hashtag performansına ve kullanım verilerine doğrudan erişebilirsiniz.

Hashtag evrenine körü körüne girmeyin, neyi etiketlediğinizi bilin, böylece Instagram takipçilerinizi artırabilirsiniz.

Instagram Takipçi Arttırma #10: Instagram takipçilerinizi mutlu edin!

Son olarak, Instagram takipçilerinizi mutlu ettiğinizde, bunun karşılığını kitlenizin büyümesiyle görürsünüz. İçerik planlamak ve beyin fırtınası yapmak için size pek çok ipucu verdik, bu yüzden bunları markanızın sesine gerçekçi gelecek şekilde uygulayın. Başka bir deyişle muhtaç, satış odaklı veya robotik görünmekten kaçının.

Bu yöntem takipçileri güldürmek ve müşteri ilişkileri kurmak için önemlidir. Takipçilerinize kişisel akışınızda arkadaşmışlar gibi içerik sağlamayı unutmayın: buna komik trendler, ilham verici içerikler veya sadece ilgilerini çekebilecek ilginç fotoğrafları veya resimleri paylaşma da dahildir.

Bonus: Instagram takipçi sayınızı nasıl büyütüyorsunuz?

Instagram takipçi arttırma çok yönlü bir süreçtir. Webteki en iyi uygulamaların ayrıntılarını bilmek, stratejilerinizin daha etkili olmasına yardımcı olacaktır.

Instagram, kitleler arasında popülaritesini artırmaya devam ediyor, bu nedenle takipçi kazanmak için bu ipuçlarından yararlanmak, erişiminizi arttırmanıza yardımcı olacaktır. MedyaBayim’in güçlü, hızlı, etkili ve garantili Instagram paketlerini arkanıza koymaya hazırsanız, zaman kaydetmeden bugün denemeye başlayın!

Comments (6)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir