Twitter Tweet Görüntülenme Sayısı Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler!

Twitter, bir tweet’in yanında görüntülenme sayısını gösterecek yeni bir özelliği kullanıma sunmaya başladı. Bu araç, bir tweet’in kaç kez görüntülendiğini gösterecek. Bu rakam, tweet’in platformda toplam kaç kez görüntülendiğini gösteriyor.

Twitter, bir tweet’in yanında görüntülenme sayısını gösterecek yeni bir özelliği kullanıma sunmaya başladı. Bu araç, bir tweet’in kaç kez görüntülendiğini gösterecek. Bu sayı, tweet’in söz konusu platformda toplam görüntülenme sayısını yansıtıyor. Daha önceden Twitter’ın sahibi Elon Musk tarafından vaat edilen işlevselliğin yaygınlaştırılmasına nihayet başlandı.

Tweet Görüntülenme Sayısını Nasıl Görebilirsiniz?

Twitter, tweetlerin görüntülenme sayılarının artık iOS ve Android’de erişilebilir olduğunu ve yakında web’e de geleceğini duyurdu. Bu değişiklik kullanıcılardan gelen geri bildirimler doğrultusunda yapıldı. Birazdan ele alacağımız birkaç istisna olsa da, bu özellik size bir kişinin sizin tweet’inizi ya da başka birinin tweet’ini kaç kez görüntülediğini görme olanağı sunuyor.

Twitter, sayının platformu kullanan herkes tarafından görülebileceğini duyurdu. Gönderide, tweetleri izleyen herkesin, nerede gördüklerine ya da hesabı takip edip etmediklerine bakılmaksızın izleyici olarak sayıldığına dikkat çekiliyor. Bu durum, izleyici o anda kullanıcıyı takip etmiyor olsa bile geçerlidir.

Musk, 1 Aralık’ta işlevsellikle ilgili duyuru yaptığında, platformun metin ve görsel gönderilerini, halihazırda herkese açık görüntülenme sayılarına sahip olan video gönderilerine benzer şekilde işlev görmesini sağlamaya çalıştığı izlenimini verdi. Ayrıca, platformun ne kadar “aktif” olduğunu göstermeyi amaçladığını ve sadece yorumlara ve beğenilere bakmanın size durumun doğru bir temsilini sunmadığını belirtti.

Tweet Görüntülenme Sayısı Ne İşe Yarayacak?

Twitter tarafından yayınlanan bir blog yazısında belirtildiği üzere, sayı, kullanıcıların tweetlerinin yanı sıra zaman akışlarındaki diğer kişilerin tweetlerinin “erişimini hızlı bir şekilde görmelerine” olanak tanıyacak. Yazıya göre, Görüntülenme sayısı “her tweet’teki analiz göstergesinin yanında görünecek” ve halihazırda çok sayıda tweet için görülebiliyor.

Musk ayrı bir tweet’te aşağıdaki mesajı paylaştı: “Twitter, bir tweetin kaç kez görüldüğünü kontrol edebilmeniz için Görüntülenme Sayısını kullanıma sunuyor! Bu davranış video için oldukça olağan. Twitter kullanıcılarının %90’ından fazlasının okuduğu ancak tweet atmadığı, tepki vermediği ya da beğenmediği gerçeği – ki bunların hepsi herkese açık etkinliklerdir – Twitter’ın ilk bakışta göründüğünden ne kadar daha aktif olduğunu göstermektedir. Ayrıca, “tweetlerin beğenilme oranından yaklaşık yüz kat daha fazla okunduğundan” bahsetti.

Musk ve ekibi, platformun yüksek düzeyde etkileşime sahip olmaya devam ettiğini göstermek için bir başka gösterge olarak Görüntülenme sayısı rakamını vurguluyor. Musk daha önceki paylaşımlarında da Twitter’ın CEO’luğunu devraldığında etkileşim seviyelerinin tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştığını belirtmişti. Bu, eleştirilere karşı savunmasının bir parçası.

Ancak Twitter, farklı bir sıkça sorulan sorular bölümünde, tüm tweetlerin görüntülenme sayısına sahip olmadığını belirtti. Topluluk Tweetleri, Twitter Çevrelerinden Tweetler ve Eski Tweetler kategorilerine giren tweetler buraya dahil edilmiştir. Gönderide yazılanlara göre, “bir tweet tweetlendikten sonra bir dakikaya kadar sayı gösterilmeyebilir.”

Tweet Görüntülenme Nasıl Çalışıyor?

Yer alan açıklamaya göre, “bir yazarın kendi Tweet’ine bakması bile bir görüntülenme olarak sayılıyor.”

Görüntülenme sayaçları uygulamaya eklendi ve artık toplam beğeni, retweet ve yorum sayısının yanında görüntüleniyor. Twitter tarafından yayınlanan Sıkça Sorulan Sorular belgesinde, her tweetin görünür bir görüntülenme sayısına sahip olmayacağı belirtiliyor. Topluluk üyeleri tarafından gönderilen tweetler, Twitter Circle üyeleri tarafından gönderilen tweetler ve “eski” tweetlerde bu veriler mevcut olmayacak.

Öte yandan, bu rakam abartılı olabilir. Örneğin, “bir Tweeti birden fazla kez görüntülediğinizde çok sayıda görüntülenme sayılabilir, ancak tüm görüntülenmeler benzersiz değildir.” Aynı Tweeti birden fazla kez görüntüleseniz bile bu ifade doğrudur. Gönderiye göre, bir kişi bir tweeti önce web’de sonra da telefonunda görüntülediğinde iki kez görüntülenmiş sayılacak.

Bir sosyal ağdaki daha fazla bilginin kamuoyu tarafından erişilebilir hale getirilmesi uygulaması, son zamanlarda diğer birçok kuruluşun hareket ettiği yöne ters düşmektedir. Birkaç yıldır geliştirilmekte olan bir araç nihayet 2018’de Instagram ve Facebook’ta yayına girdi ve kullanıcıların gönderilerinin aldığı beğeni miktarını gizlemelerine olanak tanıdı. Herkese açık görüntülenme sayıları platformun belirleyici bir özelliği olan YouTube bile bazı bilgileri gizlemeye başladı. 2021 yılında, herkese açık beğenmeme sayılarını gizleyerek, yalnızca içerik oluşturucuların videolarında kaç kişinin beğenmeme düğmesine tıkladığını görebilmesini sağladı. Bu, herkesin bir videoyu kaç kişinin beğenmediğini görmesine izin veren önceki politikadan bir değişiklikti.

İlginizi Çekebilir:

Twitter’da Takipçi Arttırma Yöntemleri 2023

En İyi Sosyal Medya Yönetim Araçları 2023

Toplu Tweet Silmek İçin En İyi Araçlar 2023 

Comments (8)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir