Twitter Takipçi Arttırma: 30 İpucu ve Püf Noktaları (2023)

Tüm Twitter pazarlamacıları daha fazla takipçi ister. Ama bu takipçileri nasıl kazanacaksın? Bu 30 basit ipucu ile Twitter takipçi arttırmanın nasıl kısa yoldan yapılabildiğini öğreneceksin.

Twitter gelişti. Bir zamanlar tek satırlık esprilerin ve hızlı geri dönüşlerin evi olan twitter artık GIF’ler, hikaye benzeri diziler ve Twitter sohbetleri ile tanınıyor.

Ancak tüm bu değişiklikler sizin kafanızı karıştırdıysa korkmayın, sizin için buradayız.

Twitter’ı fethetmeye hazır olun. Çünkü takipçi sayınızı artırmak ve bu dünyanın en iyi 20 sosyal platformundan biri olan twitter da başarıya ulaşmak için yapabileceğiniz her şeyin bir listesini derledik.

Twitter’da nasıl takipçi kazanılacağını öğrenmek için okumaya devam edin.

Twitter takipçi sayısı neden önemlidir? İşte Twitter Takipçi Arttırma Yolları

Twitter, YouTube ve Facebook gibi platformların kullanıcı sayısına sahip olmayabilir, ancak başka hiçbir şeye benzemeyen profesyonel bir kalabalığa hitap ediyor.

Ve diğer tüm sosyal platformlar gibi takipçi sayısı şunlar için önemlidir:

 • Güvenilirlik
 • Nüfuz
 • Organik Etkileşim

İnsanların halihazırda çok sayıda takipçisi olan hesaplarla etkileşime girmesi ve onları takip etme olasılığı daha yüksektir. Twitter, takipçi sayısı az olan hesaplardan gelen gönderileri, az takipçili hesaplardan daha fazla öne çıkardığından, içeriğinizi kendi akışlarında görme olasılıkları daha yüksektir.

Başka bir deyişle, takipçi kazanmak için takipçilere ihtiyacınız var, bu kulağa biraz zor gibi gelebilir. Ama korkmayın çünkü bu uzman ipuçlarıyla hızlı bir şekilde takipçi kazanabilirsiniz.

Organik Twitter Takipçi Arttırma

Organik büyüme, sosyal medya hesaplarınızın, bu durumda Twitter’ın, platformdaki gerçek kullanıcılarla etkileşim yoluyla daha fazla takipçi ve beğeni kazanmasını sağlar.

Bunu başarmanın en yaygın yollarından biri, tam yönetimli bir Twitter büyüme hizmetidir. Bu tür hizmetler, gerçek kullanıcılar tarafından fark edilmenizi sağlamak için Twitter’daki etkileşimleri sürdürür ve böylece size daha fazla gerçek takipçi kazandırır.

Bu hizmetlerin çoğu, içeriğinize ilgi duyması veya içeriğinizle ilgilenmesi muhtemel kişilerle etkileşime geçmek için sizin verdiğiniz hedefleme talimatlarını kullanır ve takip etme olasılıklarını artırır.

Bu, takipçi sayınızın binlerce arttığını görmek gibi ani bir heyecan vermese de, Twitter hedeflerinize ulaşmanıza ve Twitter’ınıza sürekli olarak daha fazla gerçek takipçi kazandırmanıza yardımcı olacak çok daha uzun vadeli bir büyüme stratejisidir.

Biraz daha fazla zaman alacaktır, ancak bu nedenle Twitter takipçi arttırmak için güvenilir ve uygulanabilir bir yöntemdir.

Herkesin bu yöntemi kullanmamasının nedeni sabırsız olmaları ve gerçek Twitter takipçileri kazanmak için çalışmak istememeleridir. Tembeller ve bu yüzden herkes bu hizmetleri kullanmak için acele etmiyor.

Bu insanlar gibi olmayın – sürece güvenin. Değerli olan her şey zaman ve sabır gerektirir ve organik Twitter büyümesi uzun vadede başarılı olmanıza yardımcı olacaktır. Gerçek bir sosyal medya büyümesi için kestirme yollar yoktur. 

Eğer gerçekten hesabınızın para yatırarak yükselmesini istiyorsanız, yukarıdaki 28 ve 29 numaralı ipuçlarında da dediğimiz gibi bunu MedyaBayim gibi kaliteli sosyal medya platformları üzerinden sağlayabilirsiniz!

Ayrıca şu yazımız ilginizi çekebilir: Twitter’da Toplu Tweet Nasıl Silinir?

Twitter Takipçi Arttırma Yolu #1:  Benzersiz ve çekici bir marka sesi bulun

Sosyal medyada marka sesinizi bulmaktan daha önemli bir şey yoktur. Twitter hesabınızı kurmadan önce biraz marka sesi araştırması yapın. Hedef edeceğiniz kitlenin kişiliklerinden, markanızın vizyonuna kadar bir çok şeyi göz önünde bulundurun.

Tüm bunlar, insanların içinde olmak isteyeceği bir niş kültürü oluşturmanıza yardımcı olacak. İlham almak için ABD fast food zinciri Wendy’s’e göz atabilirsiniz.

Twitter Takipçi Arttırma Yolu #2:Twitter profilinizi açarak başlayın

Mükemmel! Artık Twitter profiliniz uygulamada ve Google gibi arama motorları aracılığıyla aranabilir. Bu nedenle, potansiyel yeni takipçiler tarafından görülme şansınızı en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, profilinizi bir profesyonel gibi kişiselleştirin. Profilinizin şunlara sahip olduğundan emin olun:

 • Yüksek kaliteli bir profil fotoğrafı
 • İlgili etiketler, anahtar kelimeler ve konum bilgileri
 • Biraz kişilik

  Tıpkı PlayStation’ın yaptığı gibi bir profil yaratmaya çalışın. Playstation’ın profili Marka adını, ürünlerini, yüksek kaliteli bir profil resmini ve net bir konum bilgisini içeriyor.

Twitter Takipçi Arttırma Yolu #3 :Mavi tik için başvurarak devam edin

Twitter doğrulaması 2017’de beklenmedik bir şekilde kapatılmıştı fakat şu an geri döndü. Artık hesabınızı doğrulayabilirsiniz. Doğrulanmış hesaplar, profillerinde kullanıcılara yasal bir varlık olduklarını gösteren mavi tik ile gösterilir.

Bu Süreç aslında sahtekarlık ve taklit hesapların platformda çekiş kazanmasını durdurmak içindir.

İnsanlar sizin gerçek kişi olduğunuzu bilirlerse, sizi takip etme olasılıkları da artar.

Twitter Takipçi Arttırma Yolu #4: Görsel içerik yayınlayın

Bir zamanlar sadece metin ve emojilerin olduğu yerde, şimdi bir görsel içerik denizi var. İnsanların %97’si Twitter’da görsellere odaklanıyor. Bu yüzden görselleri kullanmak işinize yarayabilir. Şunları kullanmayı deneyin:

 • Fotoğraflar
 • Videolar
 • Komik Trend İçerikler
 • GIF’ler
 • Bilgi Grafikleri
 • İlham verici sözler

Görsellerin en iyi kısmını duymak ister misiniz? Görseller, Twitter’ın 280 karakter sınırına dahil değildir. Yani görsel bir gönderide tek başına metinde söyleyebileceğinizden çok daha fazlasını söyleyebilirsiniz.

Öne çıkan herhangi bir sosyal medya içeriği oluşturmak, bir nevi sanat ve bilim yapmaktır. 

Twitter’a göre en iyi performans gösteren tweetler:

 • 1-2 Hashtag içerir.
 • Konuşulmaya açık konulardan oluşurlar.
 • Kısa ve özlerdir. (Genelde 140 karakterin altındaki tweetler en iyi performansı gösterir)
 • Görsel içerik kullanırlar.
 • Bir analitik kullanılarak test edilirler ve iyice düşünülmüş cümlelerden oluşurlar.
 • Güncel olaylara ve trend konuşmalara yanıt niteliğinde olurlar.

Twitter’ın Keşfet sekmesinin Trendler bölümüne giderek Twitter trendlerini bulabilirsiniz.

Twitter Takipçi Arttırma Yolu #5: Doğru zamanda Tweet atın

Hootsuite‘in araştırmasına göre Tweet atmak için en iyi zaman Pazartesi ve Perşembe günleri sabah 8’dir. Bu nedenle, Twitter’da yeniyseniz, en iyi şansınız bu zamanlarda düzenli olarak tweet atmaktır.

30 gün sonra, mevcut ve potansiyel yeni takipçileriniz için en uygun gönderi zamanlarını bulmak daha da kolay olacak. Çünkü Hootsuite Yayınlamanın En İyi Zamanı özelliğini kullanmak için yeterli veriye sahip olacaksınız.

Twitter Takipçi Arttırma Yolu #6: Yeni özelliklere adapte olun

Yeni özelliklerden haberdar olmak için Twitter’ın duyurularını takip edin. Örneğin Twitter’ın 2021’de kullanıma sunulan canlı sesli sohbet özelliği Spaces’i daha önce duymuş muydunuz? Twitter duyurularını takip etmek önemlidir, aksi takdirde bu yeniliklerden bihaber olabilirsiniz.

Twitter Takipçi Arttırma Yolu #7: Hashtag’leri kullanın

Twitter hashtag’leri, gönderilerinizi aranabilir, yani markanızı henüz takip etmeyen kullanıcılar için görülebilir hale getirir. Bu nedenle, gönderilerinize hashtag eklemek, yeni izleyicilere ve daha geniş kitlelere erişmenin hızlı bir yoludur.

Twitter’a göre her tweetinize 1 veya 2 adet hashtag eklemelisiniz. Yanlız eklediğiniz hashtag in tweet attığınız konuyla alakalı olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca mümkünse #FridayVibes geniş bir trend akımla bağlantılı hashtagler de kullanabilirsiniz.

Twitter Takipçi Arttırma Yolu #8: Emojileri kullanın

Yalnızca metin içeren bir tweet dizesinde iyi yerleştirilmiş emoji, gönderinizin öne çıkmasına yardımcı olabilir. İnsanlar renklere, özellikle de birçok yüz emojisinin sarı/kırmızı kombinasyonuna dikkat ederler.

Bu nedenle, attığınız tweetin hedef kitlenizin ana sayfasına çıkmasına yardımcı olmak için tweetinize yazdığınız konuyla alakalı bir veya iki emoji eklemek oldukça mantıklı olacaktır.

Twitter Takipçi Arttırma Yolu #9: Tweet akışı oluşturun

280 karaktere sığdırılamayacak bir hikayeniz varsa, bir ileti dizisi oluşturmanız gerekebilir.

Bir ileti dizisi, seri olarak bağlanmış bir Tweet dizisidir. Twitter, bir ileti dizisini “Tweet sayısı/dizideki toplam Tweet sayısı” terminolojisiyle işaretler, ör. 1/6, 2/6, 3/6 gibi.

Bu stratejinin artı noktası ise, insanlar hem anlattığınız hikayeyi beğenir hem de birden fazla Tweet, insanların anasayfasında görülmek için birden fazla şans anlamına gelir.

Bir ileti dizisi oluşturmak için, ilk Tweetinizi hazırladıktan sonra artı simgesine tıklayın ve bu kadar. Twitter, tweetinizi yayınladığınızda numaralandırmayı otomatik olarak ekleyecektir.

Twitter Takipçi Arttırma Yolu #10: Etkileşim, etkileşim, etkileşim!

Twitter’da yeniyseniz takipçi kazanmanın en iyi yollarından biri, platformda sürekli olarak etkileşimde bulunmaktır. Bunu yapmak için şu yöntemleri kullanabilirsiniz:

 • Mevcut takipçilerinizle etkileşimde bulunmak (yorumları, mesajları yanıtlamak vb.)
 • Markanızdan bahseden tweetleri takip etme ve bu tweetlere yanıt verebilirsiniz.
 • Retweetleri inceleyip onlar hakkında yorum yapabilirsiniz.
 • Niş alanınızdaki rakip olmayan hesapların gönderilerine yorum yapabilirsiniz.
 • Gönderileri düzenli olarak, yani her gün beğenebilirsiniz.

Etkileşim, hesabınızın etkin olduğunu Twitter algoritmasına iletir ve bu da, Twitter akışında görünürlüğünüzü artırır. Ayrıca, benzer hesapları takip eden kişilerin önüne sizin hesabınızı da çıkarır.

Twitter Takipçi Arttırma Yolu #11: Twitter listelerini etkin olarak kullanın

Tüm bu etkileşimi yönetme fikri sizi korkuttuysa, endişelenmeyin! Bunun için Twitter listelerini kullanabilirsiniz.

Twitter listeleri, adlandırılmış bir grup halinde düzenlediğiniz kullanıcı gruplarıdır. Etkileşim sürenize öncelik vermek için bunları kullanabilirsiniz.

Aşağıdakilerin listelerini oluşturabilirsiniz:

 • Rakiplerinizin
 • Tutarlı retweetlerinizin
 • Müşterilerinizin
 • Marka savunucularınızın
 • Önemli konularınızın
 • Haber kaynaklarınızın
 • Kitlenize hitap eden diğer içerik üreticilerinin
 • Twitter sohbet katılımcılarınızın
 • Beklentilerinizin ve olası satışlarınızın

Twitter Takipçi Arttırma Yolu #12: Twitter sohbetlerine katılın

Çok fazla takipçiniz olmadığında, diğer kitlelere erişme fırsatlarınızı kovalamalısınız. Bunu yapmanın bir yolu da Twitter sohbetlerine katılmaktır. Bunlar, Twitter’da belirli bir konuya odaklanan herkese açık konuşmalardır.

Bu sohbetler önceden belirlenmiş bir zamanda gerçekleşirler ve her sohbet, o sohbete özel bir hashtag ile takip edilir.

Nişinizdeki hesapları takip ederek katılabileceğiniz sohbetleri bulun. Ardından belirtilen hashtag’i kullanarak yorumlarınızı yazın, bu sohbet akışında gözükecektir.

Twitter Takipçi Arttırma Yolu #13: Kendi Twitter sohbetinizi oluşturun

Birkaç etkileşimli takipçi kazandıktan sonra, kendi Twitter sohbetinizi oluşturmayı deneyin. Sohbetinize #HootChat gibi akılda kalıcı bir ad verin, sohbetinizde Soru-Cevap formatı kullanın ve sohbetinizi diğer sosyal platformlarda çapraz tanıtmayı unutmayın.

Twitter Takipçi Arttırma Yolu #14: Katıldığınız etkinliklerle ilgili aktif olarak tweet atın

Sektörle ilgili etkinliklere katılırsanız, etkinliğe özel hashtag’i kullanarak düşüncelerinizi canlı olarak tweetleyin.

Bu sayede hedef kitleniz bu etkinlikten haberdar olacaklar. Aynı zamanda potansiyel yeni takipçileriniz olabilecek diğer etkinlik katılımcıları tweetlerinizi görebilecekler.

Twitter Takipçi Arttırma Yolu #15: Twitter topluluklarına katılın

Topluluklar, belirli bir ilgi alanı ve hashtag etrafında düzenlenen ve o anda canlı olarak devam eden sohbetler ve Tweet gruplarıdır. #MotivationMonday, #WednesdayWisdom, #B2BContent gibi.

Bunları bulmak için, rakiplerinizin düzenli olarak kullandıkları markasız hashtag konularını araştırın.

Twitter Takipçi Arttırma Yolu #16: İlgili kullanıcıları bulun ve takip edin

Bu, nişinizdeki hesapları bulmak ve onların da sizi takip etmesi umuduyla takip etmek anlamına gelir ve oldukça basittir. Kısacası buna bir karşılıklı takip diyebiliriz.,

Fakat hesabı takip edip öylece gitmeyin. Hesabın birkaç Tweetini beğenmeniz ve yorum yapmanız akıllıca olacaktır. Bu da diğer kitleler tarafından görülme şansınızı arttırır.

İlgili hesapları Twitter’daki Keşfet sekmesine tıklayarak veya sektörünze ait hashtag’leri arayarak ve bunları düzenli olarak kullanan hesapları takip ederek bulabilirsiniz.

Twitter Takipçi Arttırma Yolu #17: Diğer insanları ve markaları etiketleyin

Nişinizdeki etkili kişi ve markaları ilgili içeriğinizde etiketleyerek onların beğenisini kazanın. O markaların ürünlerini deniyor, kampanyalarını takip ediyor musunuz? Bundan onlara bahsedin. Gerekli markaları tweetinize etiketleyin.

Fakat spam yapmamaya özen gösterin.

Twitter Takipçi Arttırma Yolu #18: En popüler Tweetinizi sabitleyin

Bir tweeti sabitlediğinizde, en son gönderileriniz de dahil olmak üzere, profil akışınızın üst kısmında diğer Tweetlerin üzerinde sabitlenmiş olarak görünür.

İyi bir sabitlenmiş gönderi, profilinize yeni gelenlere orada kalmaları ve profilinizi daha detaylı incelemek için onlara bir sebep verir. Sabitlemenizi en son kampanyanızı tanıtmak, en iyi performans gösteren Tweet’inizi öne çıkarmak veya en popüler içeriğinizi sergilemek için kullanın. Örnek olarak aşağıdaki Hootsuite’in 2022’ deki Sosyal Eğilimler raporunun sabitlenmiş Tweetini inceleyebilirsiniz.

Sabitlenmiş Tweetiniz muhtemelen insanların gördüğü ilk gönderiniz olacağından, her zaman güncel olduğunuzu belli etmek adına onu belirli aralıklarla değiştirin.

Twitter Takipçi Arttırma Yolu #19:Twitter trendlerine katılın

Twitter’da trend olan konuları düzenli olarak takip ederek bu konular hakkında tweet atın:

 • Keşfet ‘de bulunan en popüler yayınlar
 • Trendler sekmesi altındaki içerikler
 • Rakibinizin gönderileri 
 • İçerik üreticileri

Trend bir konu hakkında kendi düşüncenizi dile getirdiğiniz güzel bir tweet atın. Sonrasında diğer trend takipçilerinin gönderinizi bulabilmesi ve sizi takip edebilmesi için trende özel hashtag’i eklemeyi unutmayın.

Twitter Takipçi Arttırma Yolu #20: Twitter’ınızı diğer sosyal ağlarda tanıtın

Twitter, diğer sosyal platformlardan farklıdır. Instagram gibi diğer sosyal medyalarda kullanıcılar genellikle takip ettikleri hesabın diğer platformdaki hesaplarınızı takip etmezken, Twitter takipçileri bu konuda daha özverililer. Dolayısıyla twitter hesabınızı diğer sosyal medya hesaplarınızda tanıtabilirsiniz.

Bu nedenle, Instagram takipçilerinize Twitter’ınızı kontrol etmelerini tavsiye etmeyi unutmayın.

Twitter Takipçi Arttırma Yolu #21:Twitter bağlantınızı e-posta imzanıza ekleyin

Örnek olarak Twitter hesabınızı çalışanlarınızın e-posta imzalarına ekleyebilirsiniz. Bu, yapılan tüm konuşmaları, teknik incelemeleri, kartvizitleri, paket servis menüleri gibi içeriklerin sizi öne çıkarmasını sağlayacaktır.

Twitter Takipçi Arttırma Yolu #21: E-posta arkadaşlarınızı Twitter’da bulun

E-posta arkadaşlarınızı Twitter’a yükleyin. Eğer hesapları varsa, onları takip edin ve birkaç gönderiyle onlarla etkileşim kurun, böylece onlar da sizi geri takip edeceklerdir.

Twitter Takipçi Arttırma Yolu #22: Tutarlı bir şekilde tweet atın

Çünkü algoritmalar tüm sosyal medya platformlarında olduğu gibi, düzenli olarak paylaşım yapan hesapları öne çıkarırlar. Başka bir deyişle, ne kadar tutarlı paylaşım yaparsanız, Twitter’ın gönderilerinizi hedef kitlenize gösterme olasılığı o kadar artar.

Twitter Takipçi Arttırma Yolu #23: Kendinizi gönderinizi retweetleyin

Spam yapmadan en iyi Tweetlerinizi retweetleyerek o tweetlerinizin ömrünü uzatın.

Yalnızca konunuzla alakalı, eskimeyen içeriğinizi retweetleyin veya eski içeriğinizi #ThrowbackThursdays gibi alakalı hashtag’lerle yeniden kullanın. Bunun için alıntı özelliğini kullanabilirsiniz.

Twitter Takipçi Arttırma Yolu #24: Twitter anketleri oluşturun

Bir Twitter anketi yayınlayarak mevcut takipçilerinizle etkileşiminizi artırın. Oluşturmaları kolay, çalıştırması eğlenceli ve en iyi yanı da insanlar anketleri arkadaşlarıyla paylaşmayı severler. Bu da Twitter takipçi arttırmanızı sağlar.

Twitter Takipçi Arttırma Yolu #25:Fırsat ve kampanyalarınızı yayınlayın

İnsanların Twitter’da markaları takip etmesinin ana nedenlerinden biri kampanyalardan haberdar olmaktır. İnsanlar kampanyalarınızı, en son ürünlerinizi ve en iyi fırsatlarınızdan haberdar olmak istiyorlar. Öyleyse onları haberdar edin.

Bu gönderilerinizde #sales ve #promotime gibi hashtag’leri kullanın. Çok sayıda Twitter kullanıcısı, en yeni fırsat ve kampanyalardan haberdar olmak için bu hashtag’leri takip ediyor.

Twitter Takipçi Arttırma Yolu #26: İçerik üreticileriyle birlikte çalışın

Kiminle çalıştığınıza bağlı olarak, buna bir miktar bütçe ayırmanız gerekebilir. Ama unutmayın, herkes Karahan’lar gibi mega ünlülerle iş birliği yapmak zoruna değil. Daha küçük çaplı içerik üreticileri ve ünlüler, daha iyi bilinen mega ünlülerden daha etkili marka savunucuları olabilirler.

Nişlere özel anahtar kelimeleri arayarak ve en popüler Tweetleri gönderen hesapları inceleyin ve küçük çaplı içerik üreticilerini bulun.

Twitter Takipçi Arttırma Yolu #27: Tweetlerinizi tanıtın

Bu yöntem için kesinlikle kesenin ağzını açmanız gerekiyor. Çünkü bahsedeceğimiz konu Twitter’ın resmi reklam yapısı.

Reklamlara yapılan harcama büyük bir meblağ gibi gözükebilir, ancak reklamcılık, takipçi büyümesini başlatmak için harika bir yoldur.

Twitter Takipçi Arttırma Yolu #28: Twitter analizlerini kullanın

Etkileşimleriniz, erişimleriniz, görüntülenmeleriniz gibi bilgileri incelemek için Twitter analizlerini kullanmalısınız. Hedef kitlenizin hangi gönderilerinizi daha çok sevdiğini bilirseniz, bu tür gönderileri çoğaltabilir ve takipçi kitlenizi genişletebilirsiniz.

Bonus: Twitter takipçisi nasıl satın alınır?

Dışarıda gördüğünüz çoğu site kalitesiz Twitter takipçileri satıyor, bu nedenle gerçek, aktif Twitter takipçileri için piyasada olduğunuzda, doğru sağlayıcıyı bulmak için eleştirel bir göz kullanmanız gerekir.

Herkes ilk şirkete koşup düşük bir fiyata gerçek Twitter takipçileri satın alabilseydi, sizce de almazlar mıydı? Twitter büyümenize gerçekten yardımcı olabilecek gerçek şirketleri bulmak için biraz araştırma yapmalısınız.

Bu işi yapmak ve gerçek, otantik takipçiler satın almak çok daha iyidir çünkü sahte olanları satın almaktan çok daha iyi bir sonuç görmeniz muhtemeldir. 

MedyaBayim ile tek yapmanız gereken uygun fiyatlı Twitter paketlerinden birini seçmek ve hesabınız 12 saat içinde bir destek alacak. MedyaBayim’in tüm takipçi paketleri kaliteli ve aktif takipçilerdir – ucuz botlar değil – ve ayak parmağınızı daldırdıktan sonra kolayca ölçeklendirebilirsiniz.

Comments (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir