Sosyal Medyada Güvenlik: Sahte Hesaplar ve Dolandırıcılıktan Korunma Yöntemleri

Sosyal medya, internet ve teknolojinin gelişmesinin ardından yepyeni dolandırıcılık ve güvenlik riskleri de ortaya çıktı. Özellikle kişisel verilerin gizliliği ve güvenlik konuları en dikkat çeken başlıklar arasında yer alıyor. En az mobil bankacılık dolandırıcılığı kadar ciddi risklere neden olan sosyal medya dolandırıcılığına karşı bazı önlemler alınması gerekiyor.

Sosyal medyada güvenliğinizi sağlamak ve dolandırıcılıktan korunmak için birçok detaya dikkat etmeniz gerekecektir. Özellikle kişisel verilerin güvenliği ve gizliliği konusunda alacağınız birtakım tedbirler sizi dolandırıcılıklara karşı koruyacaktır. Yaşanan her teknolojik gelişmeye binaen kötü niyetli kişiler tarafından da buna uygun bir dolandırıcılık yöntemi geliştiriliyor. Bu nedenle devamlı güncel kalmak ve gelişmeleri takip etmek dolandırılma riskinizi de en aza indirecektir.

İnternet ve Sosyal Medya Dolandırıcılığı Nasıl Önlenir?

İnternet ve sosyal medyada günümüzde gerçekleştirilen birçok dolandırıcılık yöntemi bulunuyor. Bu nedenle her bir yöntem hakkında bilgi sahibi olmak oldukça zordur. Ancak genel hatlarıyla bu dolandırıcılık yöntemlerinin çalışma mantığını anlayarak önleminizi alabilirsiniz. Çeşitli dijital güvenlik önlemleri de bu konuda en büyük yardımcınız olacaktır.

İnternet ve sosyal medyada dolandırıcılıklara karşı korunmak ve bu dolandırıcılıkları önlemek için kısaca şu detaylara dikkat edilmesi gerekiyor:

 • Şüpheli bağlantılara tıklamaktan kaçınılmalıdır.
 • Sosyal medya ve diğer platformların tümünde güçlü şifreler kullanılmalıdır.
 • İki adımlı doğrulama özelliği aktif edilmelidir.
 • Ortak/ücretsiz Wi – Fi ağlarına bağlanmaktan kaçınılmalıdır.
 • Kişisel bilgilerin paylaşılmasından kaçınılmalıdır.
 • Profesyonel antivirüs ve güvenlik duvarı uygulamaları kullanılmalıdır.

Çoğu dolandırıcılık yöntemi sahte bağlantı paylaşımı ile yapılmaktadır. Çok güvendiğiniz kişilerden gelmiş bile olsa tarafınıza gönderilecek linklere kesinlikle tıklamamanız gerekiyor. Telefonda dolandırma yöntemleri başta olmak üzere günümüzde sosyal medyada da dolandırıcılık yöntemleri giderek artmaktadır.  

Sosyal Medyada Dolandırıldım Ne Yapmalıyım?

Sosyal medya platformları arasında yer alan Instagram, Facebook, Twitter, Threads, TikTok gibi uygulamalar, dünya genelinde milyarlarca kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Haliyle bu platformlar üzerinden de dolandırıcılık faaliyetleri artış göstermektedir. Ülkemizde internet ve sosyal medya üzerinden yapılan dolandırıcılıklara yönelik de yasal düzenlemeler ve yaptırımlar bulunmaktadır.

Sosyal medya dolandırıcılığı cezası kapsamında TCK ilgili maddelerinde düzenlemelere yer verilmiştir. Söz konusu platformlar üzerinden kişinin kandırılacak karşı tarafın haksız kazanç elde etmesi halinde en kısa sürede savcılıklara suç duyurusunda bulunulması gerekiyor. Kişinin vakit kaybetmeden polise ve savcılığa başvuru yapması halinde suçluların yakalanması da o kadar kolay olacaktır.

İnternet Üzerinden Yapılan Dolandırıcılık Nereye Şikayet Edilir?

İnternet üzerinden yapılan dolandırıcılıklar için Türkiye’de Cumhuriyet Başsavcılıklarına başvurulması gerekiyor. Farklı birçok dolandırıcılık yöntemi olsa da doğrudan kişilerin kolluk kuvvetleri ile iletişime geçmeleri ve şikayette bulunmaları şarttır. Türk Ceza Kanunu 158’inci hükmü kapsamında sosyal medya platformları üzerinden failin mağduru kandırarak haksız kazanç elde etmesi nitelikli dolandırıcılık olarak tanımlanmaktadır.

Sosyal medya dolandırıcılığı şikayet sürecinde kişilerin yaşadıkları tüm mağduriyeti kanıtları ile sunmaları işlerin daha hızlı şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır. Ülkemizde yasalarla bu tip dolandırıcılık faaliyetlerine karşı da güvence sağlanması birçok açıdan önem arz etmektedir.

Sosyal Medya Dolandırıcılığından Nasıl Korunabilirsiniz?

Sosyal medya dolandırıcılığından korunmanın birçok yöntemi bulunuyor. En sık karşılaşılan dolandırıcılık yöntemleri ise çalınan bir sosyal medya hesabının yakınlarına yönelik yapılmaktadır. Bu nedenle anneniz ve babanız bile olsa sosyal medyada sadece mesaj yoluyla sizden para isteyen ya da bilgi talep edilmesi halinde telefonla ya da yüz yüze görüşerek bu talebi teyit etmeniz gerekecektir.

Sosyal medya dolandırıcılığından korunmak için diğer önemli bir yöntem ise çift korumalı doğrulama özelliğini kullanılması olacaktır. Hesabınıza giriş yapmak için bu yöntem ek bir güvenlik sunar. Şifrenize ek olarak cep telefonu veya e – posta adresine gelecek doğrulama kodu ile giriş yapılır. Bu sayede şifreniz çalınsa bile onay koduna ihtiyaç duyulacaktır. Banka dolandırma taktikleri ile sosyal medya üzerinden de zaman zaman işlem yapıldığı için resmi hesaplar bile olsa sosyal medyadan asla açık açık kimlik bilgileri ve şifreler paylaşılmamalıdır.

Sosyal Medyada En Çok Yapılan Dolandırıcılık Yöntemleri Nelerdir?

Sosyal medyada ve dijital dünyada birçok dolandırıcılık yöntemi kullanılıyor. En sık karşılaşılan dolandırıcılık yöntemleri ise iş ve yatırım dolandırıcılıklarından kaynaklanıyor. Kısaca sosyal medyada günümüzde en çok karşılaşılan dolandırıcılık yöntemlerinden bazıları şunlardır:

 • Yatırım Dolandırıcılıkları: Sahte iş teklifleri ve yatırım fırsatı vaatleri sosyal medyada sık karşılaşılan dolandırıcılık yöntemleridir. Özelikle büyük bir fırsat gibi görünen ilanlardan bu nedenle uzak durulması ve iyice araştırılması gerekmektedir.
 • Sahte Çekilişler: Ödül ve sahte çekiliş yöntemleri de sık yaşanan dolandırıcılık yöntemleri arasında yer alıyor. Belirli bir ücret ödeyerek çekilişe katılmanız veya banka hesap bilgileri vermeniz istenebilir.
 • Romantik Dolandırıcılık Yöntemleri: Sosyal medyada evlilik vaadiyle çok sayıda dolandırıcılık yöntemi uygulanmaktadır.

Bu tür popüler dolandırıcılık yöntemlerinin yanı sıra abonelik tuzakları, sahte influencer sponsorlukları, piyasa değerinin çok altında ürün veya hizmet satışı gibi birçok yöntem bulunuyor.

İşletmeler Açısından Sosyal Medya Güvenliği Nasıl Sağlanır?

İşletmeler açısından sosyal medya hesaplarının güvenliği oldukça önemlidir. Marka değerine zarar gelmemesi ve müşteri memnuniyeti gibi konularda işletmelerin resmi sosyal medya hesaplarının doğru şekilde yönetilmesi ve güvenliğinin sağlanması gerekiyor.

İşletmelerin sosyal medyada güvenliğini sağlamak için şu detaylara dikkat etmeleri gerekecektir:

 • Mutlaka sosyal medya uzmanları ile çalışılmalıdır.
 • Güvenilir olmayan takipçi ve etkileşim hizmetleri sunan platformlardan uzak durulmalıdır.
 • Sosyal medyada güçlü parolalar oluşturulmalıdır.
 • Ağ güvenliği ve diğer konularda dikkatli olunmalıdır.

Şeytanın bile aklına gelmeyecek dolandırıcılık yöntemleri işletmeler açısından da sosyal medyada ciddi riskler oluşturmaktadır.

Sosyal Medyada Sahte Hesaplar Nasıl Tanınır?

Gelişen teknoloji sayesinde sosyal medyada hiç var olmayan biri için oldukça gerçekçi hesaplar açılabilmektedir. Bu tür sahte hesaplara karşı dikkatli olmak son derece önemlidir. Sosyal medyada sahte hesapları tanımak için öncelikle profil ve kapak fotoğraflarını incelemeniz önerilir.

Takipçi sayısı ve etkileşim oranları sahte hesaplar için belirleyici bir unsurdur. Genelde gerçek kullanıcılara kıyasla daha düşük veya çok daha yüksek etkileşime sahiptirler. Bot hesaplar tarafından takip edilip edilmediklerini de kontrol etmeniz önerilmektedir. Sanal dolandırıcılar oldukça gerçekçi hesaplar oluşturabileceği için tanımadığınız kişilerle sosyal medyada iletişime geçmemeniz tavsiye edilir.  

Sosyal Medya Hesaplarının Güvenliği ve Gizliliği Nasıl Artırılır?

Sosyal medya hesaplarının birçoğu günümüzde kişisel verilerin güvenliği ve gizliliği gibi konularda yeterli güvenlik altyapısını sağlamamaktadır. Instagram dolandırıcılığı başta olmak üzere sosyal medyada dolandırıcılık yaşamamak için mutlaka iki faktörlü doğrulama, güçlü şifre belirleme işlemleri yapılmalıdır. Cihazınızın ‘’ayarlar’’ kısmından uygulamaya vermiş olduğunuz izinleri (konum, kişiler, galeri vb.) en aza indirmeniz de size koruma sağlar.

İlginizi Çekebilir: Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Geliştirilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir