En İyi SEO Araçları: Ücretsiz ve Ücretli En iyi +25 SEO Aracı (2023)

Eğer siz de 2023 yılının en iyi SEO araçları hangileri merak ediyorsanız doğru yerdesiniz!  Ani bir Google algoritma güncellemesi kadar sizi şaşkın ve endişeli hissettiren başka bir şey yoktur. Görünüşe göre Google gibi arama motorları her şeyi yoluna koymanızı bekliyor ve ardından çabalarınızı anında geçersiz kılan bir güncelleme yayınlıyor. Ayrıca, Google’ın web sitelerini nasıl değerlendirdiği ve farklı sorgular için arama motoru sonuç sayfasında (SERP’ler) hangi sitelerin nasıl görüneceğini nasıl belirlediği konusunda hala bazı gizlilikler var. İyi haber şu ki, bazıları ücretsiz, bazıları ücretli olmak üzere, görüntülemenize yardımcı olabilecek çeşitli arama motoru optimizasyon (SEO) araçları bulunmaktadır. 

Not: Aşağıdaki ücretsiz araçlardan bazıları ücretli planlar sunarken, bazı ücretli araçlar da ücretsiz planlar sunmaktadır – bu nedenle, ihtiyaçlarınız ve hedefleriniz için hangi planın ideal olduğunu belirlemek için en çok ilgilendiğiniz SEO araçların fiyatlandırma sayfalarına göz atmanızı öneririz.

2015 yılından beri SMM Panel sektörünün öncü isimlerinden bir tanesi olan MedyaBayim’de hızlı üyelik oluşturmak ve uygun fiyatlara ulaşmak için tıklayın: SMM Panel MedyaBayim

En İyi SEO Araçları

Bu yazımızda listede bulunan SEO araçları incelenecektir. Keyifli okumalar dileriz!

 1. HubSpot Website Grader
 2. Google Search Console
 3. Google Analytics
 4. UpCity Free SEO Report Card
 5. Internet Marketing Ninjas
 6. Bing Webmaster
 7. Google Trends
 8. Seolyzer
 9. SEOquake
 10. Seobility
 11. Check My Links
 12. BROWSEO
 13. HubSpot SEO Marketing Software
 14. Ahrefs
 15. SEMrush
 16. KWFinder
 17. GrowthBar
 18. Woorank
 19. BuzzStream
 20. Moz Pro
 21. Linkody
 22. Screaming Frog SEO Spider
 23. Remove’em
 24. AnswerThePublic
 25. Keyword Hero
 26. SpyFu
 27. Seomater
 28. ContentKing
 29. SERanking

 

Ücretsiz SEO Araçları hangileridir? 

Bu SEO araçlarının kullanımı ücretsizdir, ancak daha fazla özelliğe sahip ücretli bir seçenek de bulabilirsiniz. Her bir araçtaki en iyi özelliklerden bazılarını ve SEO stratejiniz için bunlardan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi paylaştık.

En İyi Ücretsiz SEO Araçları: HubSpot Website Grader

Pazarlamanın amacı, şirketin web sitesi aracılığıyla trafiğini artırmak ve nitelikli potansiyel müşteriler oluşturmaktır. Bu nedenle, pazarlamacılar olarak bu web sitesinin SEO’sunu iyileştirmek için tam olarak ne yapabileceğimizi anlamamız gerekir. HubSpot’un Web Sitesi Derecelendiricisi ile SEO çalışmalarınız hakkında eyleme geçirilebilir bilgiler içeren bir karneyi otomatik olarak almak için web sitenizin URL’sini girmeniz yeterlidir. 

HubSpot Website Grader ile neler yapılabilir?

 • Web sitesi performansı: Web sitenizin performansı hakkında saniyeler içinde bilgi edinin, belirli performans sorunlarını belirleyin ve bunları nasıl düzeltebileceğinize dair net, eyleme geçirilebilir geri bildirimler alın.
 • İsteğe bağlı destek: Web sitenizi nasıl iyileştirebileceğiniz konusunda nasıl yapılır eğitimi alın.
 • Belirli web sitesi sorunlarını iyileştirin: Web sitenizin belirli sorun alanlarını nasıl iyileştirebileceğinizi anlayabilmeniz için Web Sitesi Optimizasyonu üzerine beş derslik HubSpot Academy kursuna erişim kazanın.
 • Mobil cihazlar için optimize edin: Web sitenizi mobil cihazlar için nasıl optimize edeceğinizi keşfedin.
 • Web güvenliğini artırın: Web sitesi güvenliği için en iyi uygulamaları nasıl uygulayabileceğinizi öğrenin.
 • Kullanıcı deneyimini geliştirin: Kullanıcılar için keyifli bir deneyim oluşturmak için web sitenizin kullanıcı deneyimini kişiselleştirin.

Ziyaret etmek için tıklayın: HupSpot Website Grader

En İyi Ücretsiz SEO Araçları: Google Search Console

Google Search Console, hedef kitlenizin aradığı arama terimleri ve kelime öbekleri için SERP’lerde görünmenize yardımcı olacak bir dizi araca sahiptir. Bir işletme sahibiyseniz veya pazarlama ekibinizde bir SEO uzmanıysanız, Search Console sıfırdan bir SEO analizi yapmanıza veya mevcut SEO stratejinizi yeni anahtar kelimelerle güncellemenize yardımcı olabilir. Google Search Console web sitenizi izler, hata ayıklar ve optimize eder ve bu araçtan faydalanmak için kod yazmayı bilmenize gerek yoktur.

Google Search Console ile neler yapılabilir?

 • Anahtar kelimeler: Web sayfalarınızın şu anda hangi anahtar kelimeler için sıralandığını öğrenin.
 • Tarama Hataları: Web sitenizde var olan tarama hatalarını belirleyin.
 • Mobil Uygunluk: Web sitenizin ne kadar mobil uyumlu olduğunu anlayın ve kullanıcılarınız için mobil deneyimi iyileştirme fırsatlarını keşfedin.
 • Google Dizini: Web sayfalarınızdan kaçının Google Dizininde olduğunu görün (Google dizininde değillerse, dizine eklenmesi için bir sayfa göndermek üzere aracın URL İnceleme Aracını kullanabilirsiniz).
 • Analizler ve Metrikler: Tıklamalar, gösterimler, ortalama tıklama oranı (TO) ve ortalama konum gibi sizin için en önemli olan web sitesiyle ilgili metrikler.

Ziyaret etmek için tıklayın: Google Search Console

En İyi Ücretsiz SEO Araçları: Google Analytics

Google Analytics’in ücretli bir sürümü olmasına rağmen, ürünün ücretsiz sürümü web sitenizin SEO’sunu yönetmenize yardımcı olabilir – bu özelliği Google Analytics’i Google Search Console ile eşleştirirseniz geçerli olmaktadır. Bu şekilde web sitenizin tüm SEO verileri merkezi olarak konumlandırılmış ve derlenmiş olur. Ayrıca web sitenizin ve web sayfalarınızın sıralanmasını istediğiniz anahtar kelimeler ve ifadelerle ilgili iyileştirme alanlarını belirlemek için sorguları da kullanabilirsiniz.

SEO’nuzu anlamak ve geliştirmek için Google Analytics’in ücretsiz sürümünü kullanabileceğiniz diğer yollar şunlardır:

 • Yönlendirme trafiğinizi filtreleme: Sahte trafik gibi SEO raporlarını mahvetme potansiyeline sahip trafikten kurtulun.
 • Organik ve organik olmayan web sitesi trafiğini karşılaştırın: Ziyaretçilerinizin nereden geldiğini anlayın ve trafiği artırmak için bu kanalları optimize edin.
 • Etkileşim metriklerini belirleyin: Her web sayfasındaki etkileşim metriklerini, web sitenizdeki dizinler ve sayfalar için etkileşimi, sayfa çıkış metriklerini ve ayrıca açılış sayfalarının edinimi, davranışı ve dönüşümünü belirlemek için Site İçeriği Raporlarını kullanın.
 • Çok Kanallı Raporun Destekli Dönüşümler özelliğini inceleyin: Hangi kanallarınızın en fazla dönüşüme yol açtığını ve işletmenize kattığı değeri belirleyin.

Ziyaret etmek için tıklayın: Google Analytics

En İyi Ücretsiz SEO Araçları: UpCity Free SEO Report Card

UpCity’nin Ücretsiz SEO Rapor Kartı, web sitenizi analiz ederek web sitenizin rekabette ne durumda olduğunu belirlemenizi sağlar.

E-posta adresiniz ve birkaç veri noktası karşılığında, SEO Report Card aşağıdakileri kapsayan bir rapor sunacaktır:

 • Sıralama Analizi: Web sitenizin en popüler arama motorlarında kaçıncı sırada yer aldığının anlık görüntüsü.
 • Bağlantı Oluşturma: Sitenize geri bağlantı veren web sitelerinin sayısının ayrıntılı bir hesabı.
 • Site İçi Analiz: Ana anahtar kelimenizi sitenize dahil etmede ne kadar başarılı olduğunuza bir bakış.
 • Web Sitesi Erişilebilirliği: Sitenizin yüklenme süresi ve erişilebilirliği hakkında bilgiler.
 • Güven Metrikleri: Sitenizin güven veya otorite düzeyine genel bir bakış.
 • Mevcut İndeksleme: Site sayfalarınızdan kaçının dizine eklendiğini gösteren bir gösterge.

Ziyaret etmek için tıklayın: UpCity Free SEO Report Card

En İyi Ücretsiz SEO Araçları: Internet Marketing Ninjas

Internet Marketing Ninjas, web sitenizi rakiplerinizle karşılaştırmak, web sayfalarını belirli anahtar kelimeler için optimize etmek, meta etiketler oluşturmak ve web sitenize gelen organik trafiği artırmak için kullanabileceğiniz çeşitli ücretsiz araçlara sahip SEO odaklı bir şirkettir.

İşte yararlanabileceğiniz ücretsiz Internet Marketing Ninja SEO araçlarından bazı örnekler:

 • Kırık bağlantı aracı: Kırık bağlantıları ve yönlendirmeleri belirleyin ve web sitenizin XML site haritasını oluşturmak için site tarama özelliğini kullanın.
 • Resim meta verileri: Web sayfalarınızdaki tüm sayfa bağlantılarınızı (harici, dahili vb.) görerek nelerin iyi çalıştığını ve nelerin bozuk olduğunu veya güncellenmesi gerektiğini gözden geçirin.
 • Sayfa içi optimizasyon aracı: Web sayfası içeriğinizi, meta bilgilerinizi ve dahili bağlantılarınızı değerlendirmek için bunu kullanın.
 • Yan yana karşılaştırma: Web sayfalarınızın SEO’sunu bir rakibin web sayfalarıyla karşılaştırın.
 • Sayfa yükleme süresi: Sayfa yükleme süresini ve bir web sayfasının her bir bileşeninin tam olarak görüntülenmesinin ne kadar sürdüğünü analiz edin.

Ziyaret etmek için tıklayın: Internet Marketing Ninjas 

En İyi Ücretsiz SEO Araçları: Bing Webmaster

Microsoft Bing Webmaster, raporlama, tanılama ve SEO araçları gibi web siteniz hakkında fikir veren birçok araca erişmenizi sağlar. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz SEO araçları, web sitenizi analiz etmenize, geri bağlantıları yönetmenize ve sitenizin organik arama için iyi optimize edildiğinden emin olmak için anahtar kelimeleri gözden geçirmenize yardımcı olacak güce sahiptir.

Bing Webmaster’ın SEO araçlarıyla yapabileceğiniz diğer şeylerden bazıları şunlardır:

 • Backlink profillerini görün: Yönlendiren sayfaları, etki alanlarını ve bağlantı linklerini anlamak için backlink profiliniz hakkında bilgi edinin.
 • Anahtar kelime araştırması yapın: Hedef kitlenizin hangi anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini aradığını ve bu anahtar kelimelerin ve kelime öbeklerinin arama hacimlerini belirleyin.
 • Site tarama özelliğini kullanın: Web sitenizi tarayın ve teknik SEO hatalarını belirleyin.
 • SEO raporları alın: Web sitenizdeki ve tek tek site sayfalarındaki hataları inceleyin.

Ziyaret etmek için tıklayın: Bing Webmaster

En İyi Ücretsiz SEO Araçları: Google Trends

Daha önce bahsettiklerimiz gibi geleneksel SEO araçları, işletmeniz zaten kurulmuş olduğunda araştırma ve denetim yapmak için harikadır. Peki ya yeni bir iş girişimi başlatıyorsanız ve insanların hangi popüler sektörleri, konuları ve fikirleri araştırdığını bilmek istiyorsanız? Google Trendler, web siteniz için geniş bir anahtar kelime ortamı sağlayabilecek kullanılmayan potansiyeli keşfetmek için harika bir yerdir.

Google Trendler’in ayrıntılı veriler elde edeceğiniz bir yer olmadığını unutmayın. Bu araç, SEO stratejinize bir yön belirlemek için pusula olarak kullandığınızda ve ardından bu bilgileri HubSpot’un SEO Pazarlama Aracı gibi daha sağlam bir yazılımla eşleştirdiğinizde en iyi performansı gösterir.

İşte Google Trendler’de aramanız gerekenler:

 • Trendler: Dünyanın belirli ülkelerindeki veya bölgelerindeki trendlere bakın.
 • Popüler konular: Popüler kişileri ve onlarla ilgili uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulun.
 • Karşılaştırmalar: Zaman içindeki trendleri karşılaştırın ve kıyaslayın.

Ziyaret etmek için tıklayın: Google Trends 

En İyi Ücretsiz SEO Araçları: Seolyzer

Seolyzer, Google gibi arama motorlarının web sitenizi nasıl gördüğünü belirlemenize yardımcı olan ücretsiz bir site tarama, günlük analizi ve SEO aracıdır. Seolyzer, SEO KPI’larınızı belirlemek ve oluşturmak için tarama botlarının sitenizde gezinirken sunucunuzun günlük dosyalarında bıraktığı bilgileri çeker. Araç ayrıca hata kodlarını, yönlendirmeleri ve sayfa hızı performansını da tanımlar.

Ek olarak, Seolyzer size şu konularda da yardımcı olabilir:

 • SEO sorunlarını izleyin: Zayıf yanıt süresini, hata mesajlarını ve tarama hacmini belirleyin, böylece ciddi zararlar oluşmadan önce bunları çözebilirsiniz.
 • Özgün KPI’larınızı yönetin: Sayfa performansını, tarama hacmini, HTTP durum kodlarını, aktif ve yeni sayfaları ve masaüstü ile mobil yanıt verebilirliği analiz edin.
 • Web sayfalarını segmentlere ayırın: En çok taranan sayfalarınızın hangileri olduğunu belirleyin.
 • Web sayfalarını karşılaştırın: Google’ın, işletmenizin kârlılığı için hayati önem taşıyan sayfalar arasında neleri en önemli bulduğunu görün.
 • SEO etkisini ölçün: SEO çalışmalarınızın etkisini sayfa bazında veya sayfanın kategorisine göre anlayın.

Ziyaret etmek için tıklayın: SeoLyzer

En İyi Ücretsiz SEO Araçları: SEOquake

SEOquake, bir web sayfasının SEO parametrelerini otomatik olarak ücretsiz ve hızlı bir şekilde kontrol eden bir Google Chrome uzantısıdır. Buna sayfa içi SEO denetimleri, iç ve dış bağlantı incelemeleri, gerçek zamanlı URL ve alan adı karşılaştırması ve veri dosyası dışa aktarımı dahildir.

SEOquake’i ayrıca kullanabileceğiniz diğer özellikler şunlardır:

 • Bağlantı Analizi: Araçların Link Examiner özelliği ile URL’ler, bağlantı metni ve diğer bağlantı türleri dahil olmak üzere tüm bağlantılarınızın nasıl çalıştığına dair ayrıntılı bir açıklama alın.
 • Önemli olan metriklere odaklanın: Aldığınız SEOquake raporlarını yalnızca önemsediğiniz parametreleri ve metrikleri gösterecek şekilde ayarlayın.
 • Web sitenizin SEO’sunu denetleyin: Arama motorları tarafından bulunabilecek SEO ile ilgili sorunları belirleyin.
 • Bulgularınızı paydaşlarınızla paylaşın: SEO analizinizin sonuçlarını ayarlanabilir ve paylaşılabilir bir rapora aktarın.

Ziyaret etmek için tıklayın: SEOquake

En İyi Ücretsiz SEO Araçları: Seobility

Seobility ücretsiz bir SEO kontrol aracıdır. Bununla web sitenizin günümüz SEO yönergelerine uyum düzeyini test edebilirsiniz. Sadece URL’nizi girerek siteniz analiz edilecek ve web sitenizi nasıl daha iyi optimize edebileceğinize dair ipuçları alacaksınız.

Web sitenizin ayrıntılı bir SEO denetimine ek olarak, 1.000 alt sayfa denetimine, e-posta raporlamasına ve uyarılarına ve anahtar kelime izlemesine erişim elde edersiniz.

İşte Seobility kullanmanın diğer bazı avantajları:

 • Teknik hataları bulun: Kaybedilen trafiği geri kazanmak ve gelecekteki trafik düşüşlerini önlemek için sayfa içi SEO sorunlarını hızla çözün.
 • Doğru SEO puanlaması: Meta bilgi, sayfa kalitesi, bağlantı yapısı ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli web sitesi faktörlerini hesaba katan bir SEO puanı alın.
 • Meta bilgi analizi: Meta başlıklar / açıklamalar, meta etiketler ve geçersiz veya yanlış alan adları veya sayfa URL’leri gibi meta bilgilerinizle ilgili belirli SEO sorunlarını anlayın.
 • Optimizasyon fırsatları: Sayfa hızınız ve kalitenizle ilgili iyileştirme alanlarını belirleyin (metin, yinelenen içerik, duyarlı tasarım ve içerik için alt niteliklerle ilgili).
 • Bağlantı yapısı önerileri: Üstbilgileriniz, dahili bağlantılarınız ve hatalı bağlantı metinleriniz hakkında veri alarak sayfanızın ve bağlantı yapınızın nasıl iyileştirilebileceğini anlayın.
 • Sunucu hatası düzeltmeleri: Herhangi bir yönlendirme, HTTP başlığı veya CSS ve Javascript dosyasıyla ilgili belirli sunucu hatalarını belirleyin.

Ziyaret etmek için tıklayın: Seobility

En İyi Ücretsiz SEO Araçları: Check My Links

Check My Links, hem dahili hem de harici web sayfalarındaki bağlantılarınızın çalıştığından emin olmak için kullanabileceğiniz bir Google Chrome uzantısıdır. Örneğin, Wikipedia’da bir terim aradığınızda Check My Links size o Wikipedia sayfasında toplam kaç bağlantı olduğunu ve bu bağlantılardan kaçının bozuk olduğunu söyleyebilir.

Bu SEO aracı oldukça yararlıdır çünkü bozuk bağlantıları hemen (ya da umarım sayfa yayına girmeden önce) düzeltebilirsiniz. Check My Links, yaratıcılarına göre geliştiriciler, içerik editörleri ve web tasarımcıları için idealdir.

Check My Links’in neler yapabileceğine dair bazı örnekler aşağıda verilmiştir:

 • Bozuk bağlantıları belirleyin: Web sayfalarınızdaki her bağlantıyı kontrol edin ve tüm geçersiz bağlantıları belirleyin.
 • Sorunları otomatik vurgulayın: İyi bağlantıları yeşil, bozuk bağlantıları ise kırmızı renkte hızlıca görün.
 • Daha fazla analiz için bozuk bağlantıları dışa aktarın: Tüm bozuk bağlantılarınızı tek bir tıklamayla panonuza kopyalayın.

Ziyaret etmek için tıklayın: Check My Links

En İyi Ücretsiz SEO Araçları: BROWSEO

BROWSEO, web sayfanızı sınırlı bir formatta incelemenizi sağlayan bir SEO aracıdır. Böylece UX ve içeriğini analiz edebilir ve SEO hakkında fikir edinebilirsiniz. URL’yi girdiğinizde, çıktı HTML’nize odaklanır, böylece sayfanın yapısını, optimize edilmiş arama terimlerini ve SEO ile ilgili diğer faktörleri anlayabilirsiniz.

BROWSEO ile yapabileceklerinize örnekler şunlardır:

 • Sayfadaki kelime sayısını görün: Web sayfalarınızdaki metin uzunluğu için en uygun noktayı bulun.
 • Sayfanızdaki dahili ve harici bağlantıların sayısını belirleyin: Bu, bağlantı stratejinizin her sayfada nasıl çalıştığını görmenizi sağlar.
 • Tüm meta bilgilerinize bakın: Başlık etiketlerini, alt metinleri ve meta açıklamaları gözden geçirin.

Ziyaret etmek için tıklayın: BrowSEO

Eğer SEO stratejinize ek olarak sosyal medya stratejinizi uygun araçlar ile desteklemek istiyorsanız buraya dikkat edin! 2015 yılından beri SMM Panel sektörünün öncü isimlerinden bir tanesi olan MedyaBayim’de hızlı üyelik oluşturmak ve uygun fiyatlara ulaşmak için tıklayın: En İyi SMM Panel

Ücretli SEO Araçları

Şimdi de bazı ücretli SEO araçlarına bakalım. (Bu araçlardan bazılarının ücretsiz deneme süreleri olduğunu unutmayın. Bazıları da tamamen ücretsiz planlar sunuyor ancak esneklik ve özelleştirme açısından kısıtlamalar var).

En İyi Ücretli SEO Araçları: HubSpot SEO Marketing Software

HubSpot’un Pazarlama Merkezi, web sitenizde otorite oluşturmanıza yardımcı olmak için mükemmel bir SEO aracı içerir. Bu yazılım HubSpot açılış sayfaları, web sayfaları ve blog gönderileri ile entegre olduğundan, içeriğinizi trafik ve dönüşümler için optimize etme fırsatını asla kaçırmayacaksınız.

İster ilk içerik stratejinizi oluşturuyor olun ister SEO konusunda uzman olun, HubSpot’un SEO Pazarlama Yazılımı size SERP’te sıralama yapmak ve performansınızı raporlamak için gerekli SEO araçları ve güveni sağlar.

HubSpot’un pazarlama yazılımı SEO’yu tek bir program olarak içerisinde barındırmaz. Bu SEO aracı aşağıdakilerle birlikte çalışır:

 • E-posta: Kendi markalı tasarımlarınızı kullanarak profesyonel e-postalar gönderin.
 • Pazarlama Otomasyonu: Segmentlere ayrılmış kitleler için dinamik kampanyalar oluşturun.
 • Müşteri Adayı Yönetimi: Satış sürecinizdeki her aşama boyunca potansiyel müşterileri takip edin.
 • Analitik: Başarıyı ve iyileştirme fırsatlarını belirlemek için kampanyanızı gözden geçirin.

Ziyaret etmek için tıklayın: HubSpot SEO 

En İyi Ücretli SEO Araçları: Ahrefs

Ahrefs, web sitenizin özelliklerini inceleyen ve içeriğiniz hakkında daha iyi kararlar vermenize yardımcı olmak için anahtar kelime, bağlantı ve sıralama profilleri üreten gelişmiş bir SEO aracıdır.

Ahrefs’in ana özelliklerinden bazıları şunlardır:

 • Site Gezgini: Web sitenizdeki belirli web sayfalarının performansını gösterir.
 • İçerik Gezgini: Bu, belirli anahtar kelimeler ve konular altında yüksek performanslı web sayfalarını aramanıza olanak tanır.
 • Anahtar Kelimeler Gezgini: Belirli anahtar kelimelerin aylık arama hacmini ve tıklama oranlarını oluşturur.
 • Site Denetimi: Alanınızdaki belirli dikeyleri tarar ve sayfa düzeyinde bir dizi teknik sorunu ortaya çıkarır.

Ziyaret etmek için tıklayın: Ahrefs

En İyi Ücretli SEO Araçları: SEMrush

SEMrush, alan adlarının bir bütün olarak ve belirli sayfalarının performansı hakkında rapor veren ayrıntılı bir gösterge tablosudur. SEMrush çok sayıda kaynak sunar, bunlardan biri de SEO Toolkit’tir.

Toolkit, bir web sitesinin zaman içindeki görünürlük gelişimini izlemenize ve hangi anahtar kelimeler için sıralandığını, sayfanın bir anahtar kelime için sıralamasının ne olduğunu, anahtar kelimenin aylık arama hacmini ve daha fazlasını belirlemenize olanak tanır.

SEMrush ayrıca şunları yapmanızı sağlar:

 • Bağlantılar oluşturun: Diğer web sitelerinden sitenize gelen geri bağlantıları analiz edin.
 • Anahtar Kelime Sihri aracını kullanın: Başarılı bir SEO stratejisi oluşturmak için ihtiyacınız olan tüm anahtar kelimeleri belirleyin.
 • Rakiplerinizin stratejilerini görün: Rakiplerinizin PPC reklamlarında kullanılan ücretli anahtar kelimeleri veya reklam metnini belirleyin.
 • Öneriler alın: İçeriğinizi optimize ederek organik trafiğinizi nasıl artırabileceğinizi görün.

Ziyaret etmek için tıklayın: SemRUSH

En İyi Ücretli SEO Araçları: KWFinder

Bazen sadece anahtar kelime araştırması yapmanız gerekiyorsa, çok fazla detaya sahip SEO aracına ihtiyacınız yoktur. KWFinder, SEO çalışmaları ve metin yazarlığı arasındaki boşluğu dolduran harika bir yazılımdır. Sıralanması çok zor olmayan ancak yine de trafik getirme potansiyeli taşıyan anahtar kelimeleri bu SEO aracı sayesinde bulacaksınız.

KWFinder’ı benzersiz kılan, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar hedef kitlenize hizmet verebilmeniz için diller ve bölgeler arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapabilmesidir.

KWFinder’ın sunduğu en önemli özelliklerden bazıları şunlardır:

 • Gizli uzun kuyruk anahtar kelime önerleri: Trafik elde etmek için size daha fazla fırsat sunan uzun kuyruk anahtar kelimeleri bulun.
 • Rakip anahtar kelime analizleri: Rakiplerinizin anahtar kelime stratejisinin sizinkiyle nasıl karşılaştırıldığını görün ve daha fazla anahtar kelime fırsatı bulun.
 • SERP analiz aracı: Okuyucuların sayfalarınızda hangi unsurları aradığını anlamak için SERP’deki rekabeti analiz edin.
 • Yerel anahtar kelime araştırma aracı: Arama yapanların yerel olarak ne aradığını görün ve daha fazla niş trafik için yerel pazarlara hitap edin.

Ziyaret etmek için tıklayın: KWFinder 

En İyi Ücretli SEO Araçları: GrowthBar

GrowthBar, anahtar kelime araştırması, rekabet analizi yapmanıza ve SEO sıralamalarını takip etmenize yardımcı olabilecek bir Chrome uzantısıdır. GrowthBar ile herhangi bir web sitesi hakkındaki veri noktalarına doğrudan arama motoru sonuç sayfalarından erişebilirsiniz. Bu sayede rakiplerinizin performansını değerlendirebilir ve onlar için işe yarayan büyüme kanallarını, anahtar kelimeleri, backlinkleri ve reklamları görüntüleyebilirsiniz.

İşte GrowthBar’ın diğer bazı temel özellikleri:

 • En İyi Anahtar Kelimeler ve Geri Bağlantılar özelliğini kullanın: Hangi ücretli ve organik anahtar kelimelerin web siteniz için en fazla trafiği sağladığını görün ve sitenize işaret eden en yetkili backlinklerin bir listesini alın.
 • Anahtar Kelime Zorluk Puanınızı alın: Birinci sayfada yer alan URL’lerin alan adı otoritelerinin gücüne göre belirli bir anahtar kelime için sıralama yapmanın ne kadar zor olacağını hızlıca değerlendirin.
 • Kelime Sayısı aracını kullanın: Herhangi bir sayfanın kelime sayısını doğrudan SERP’ten görüntüleyin.
 • Facebook Reklamları yayınlayın: Bir arama motorunun bakış açısından nasıl göründüklerine dair bir görsel elde edin.
 • Anahtar Kelime Önerileri aracını kullanın: Arama hacmi ve TBM’leriyle birlikte sıralanmak isteyebileceğiniz ilgili anahtar kelimelerin bir listesini alın.

Ziyaret etmek için tıklayın: GrowthBar

En İyi Ücretli SEO Araçları: Woorank

Woorank’ın derinlemesine site analizi, pazarlamacıların optimizasyon ve iyileştirme fırsatlarını ortaya çıkarmasına yardımcı olur. Bu analiz, mevcut SEO girişimlerinin performansını, sosyal medyayı, kullanılabilirliği ve daha fazlasını dikkate alır.

Her rapor, sitenizi kolayca analiz etmenize ve optimizasyon hedeflerini belirlemenize yardımcı olmak için bölümlere ayrılmıştır. İşte raporun birkaç özelliği:

 • Pazarlama Kontrol Listesi: SEO stratejisi uygulamanızın bir parçası olarak tamamlayabileceğiniz yaygın pazarlama görevlerini gözden geçirin.
 • SEO: SEO metriklerinizi hedeflerinize göre analiz edin.
 • Mobil: Mobil verilere dayanarak hangi mobil optimizasyon taktiklerini kullanacağınıza karar verin.
 • Sosyal medya: Sosyal medyanın trafik ve SEO hedeflerinizde nasıl bir rol oynadığına dair fikir edinin.

Ziyaret etmek için tıklayın: WooRank

En İyi Ücretli SEO Araçları: BuzzStream

Web sitenize gelen geri bağlantılar Google’da iyi bir sıralama elde etmek için kritik öneme sahip olsa da, bağlantı oluştururken yaptığınız sosyal yardım oldukça önemli olabilir.

BuzzStream, uygun kişileri araştırmayı, etkili e-posta mesajları oluşturmayı ve her bağlantı isteğini kimin kabul ettiğini izlemeyi kolaylaştırır.

BuzzStream’in size ayrıca yardımcı olabileceği özellikler şunlardır:

 • Sosyal yardım için adayları belirleyin: Onları sektörlerine ve çeşitli sosyal ağlarda ne kadar etkileşimde olduklarına göre bulun.
 • Geri bağlantılar için adayları belirleyin: Bunlar, işletmenizin nişine özgü diğer nedenlerden dolayı backlink talebinize muhtemelen açık olacak kişilerdir.

Ziyaret etmek için tıklayın: BuzzStream

En İyi Ücretli SEO Araçları: Moz Pro

Moz Pro aboneliği, işletmenizin arama sıralamasını yükseltmek için gerekli tüm özellikleri bir arada tutan SEO aracı olarak hizmet eder. Moz’un araştırma araçları koleksiyonu, abonelere SEO fırsatlarını belirlemek, büyümeyi izlemek, raporlar oluşturmak ve çabalarını optimize etmek için ihtiyaç duydukları kaynakları sağlar.

Moz Pro ayrıca şu özellikleri içerisinde barındırır:

 • Web sitesi tarayıcısı: Belirli bir URL’deki 3.000’e kadar bağlantıyı analiz eder.
 • E-posta raporu: Sitenizin bağlantı verdiği sayfalar için tarama verilerinin ayrıntıları.
 • Çeşitli “taranabilirlik” faktörleri hakkında öneri: Bunlar, SEO performansınızı etkileyebilecek yinelenen içerik ve yönlendirmeleri içerir.

Ziyaret etmek için tıklayın: MozPro

En İyi Ücretli SEO Araçları: Linkody

Sayfa dışı SEO’nuzun performansını anlamanın en iyi yolu, geri bağlantılarınıza iyi bir genel bakışa sahip olmaktır. Linkody, kullanımı kolay bir arayüzden geri bağlantıları keşfetmenize, izlemenize, analiz etmenize ve kaldırmanıza olanak tanır.

Bunun yanı sıra, araç bağlantılarınızı 7/24 kontrol eder ve herhangi bir değişiklik olduğunda sizi bilgilendirir, böylece bir bağlantının kaybolması veya kırılması durumunda hemen harekete geçebilirsiniz.

Linkody’nin diğer özellikleri şunlardır:

 • Rakiplerinizin backlinkleri üzerinde “inceleme” yapın: Rakibinizin URL’sini girin ve aracın tüm bağlantıları ve metrikleri çekmesine izin verin. Dönen bilgiler, markanız için alakalı, yüksek kaliteli backlink fırsatlarını keşfetmenize yardımcı olacaktır.
 • Faydalı öneriler elde edin: Backlink takibi söz konusu olduğunda ‘rel’ özelliği, Google indeksleme durumu, web sitesinin Etki Alanı Yetkisi, Spam Puanı, Alexa sıralaması ve daha fazlası gibi en önemli metriklerinizi görün.
 • Beyaz etiketli raporlar oluşturun: Backlink dağıtımınız ve link oluşturma ilerlemeniz hakkında daha iyi bir fikir edinmek için ekibinizle ve/veya müşterilerinizle paylaşabileceğiniz raporları indirin.

Ziyaret etmek için tıklayın: Linkody

En İyi Ücretli SEO Araçları: Screaming Frog SEO Spider

SEO’ya önem verenler için özel olarak tasarlanan bu program, belirttiğiniz web sitelerini tarayarak URL’leri yaygın SEO sorunları açısından inceler. Bu program, özellikle büyük web siteleri için normalde zaman alan bir süreci basitleştirir ve hızlandırır. (Aynı URL’leri manuel olarak değerlendirmek saatler veya günler sürebilir).

Screaming Frog SEO Spider’ın diğer önemli özellikleri şunlardır:

 • Java Programı: Screaming Frog, gezinmesi kolay sekmelere sahip sezgisel bir Java programı içerir.
 • Excel’e kolay aktarım: SEO verilerinizi daha fazla analiz edin.

Ziyaret etmek için tıklayın: Screaming Frog SEO Spider

En İyi Ücretli SEO Araçları: Remove’em

Geçmişte kullanılmış bir web sitesi alan adını satın alıyorsanız veya zayıf bir SEO stratejisini yeniden oluşturuyorsanız, denetiminizi gerçekleştirirken bazı sorunlu geri bağlantılar keşfedebilirsiniz. Yapay veya doğal olmayan bağlantılar, arama sıralamanıza ciddi şekilde zarar verme potansiyeline sahiptir. Remove’em bu bağlantılardan kurtulmanıza yardımcı olur.

Bu SEO aracı şunları yapabilmektedir:

 • Backlink profilinizi tarayın: Kaldırmak için ulaşmanız gereken bağlantılar ve alan adları için iletişim bilgilerinin bir listesini keşfedin.
 • Geri bağlantıların bir listesini dışa aktarın: Dilerseniz, Google’a sitenizi tararken bu “kötü” bağlantıları dikkate almamasını söyleyerek geri bağlantıları reddedebilirsiniz.

Ziyaret etmek için tıklayın:  Remove’em

En İyi Ücretli SEO Araçları: AnswerThePublic

AnswerThePublic, Google ve diğer arama motorlarından gelen otomatik tamamlama verilerini dinleyen ve ardından size insanların anahtar kelimeniz etrafında aradıkları ifadelerin ve soruların bir listesini sunan bir arama dinleme ve anahtar kelime aracıdır. Bu, trafiği ve dönüşümleri artırmak için web sitenizi ve içeriğinizi hedef kitlenize göre oluşturmanıza olanak tanır.

AnswerThePublic ile ayrıca şunları da yapabilirsiniz:

 • Güncellemeleri alın: İnsanların en alakalı anahtar kelimeleriniz hakkında ne zaman konuştuğunu görün.
 • Anahtar kelime trendlerini izleyin: Hedef kitleniz ve müşterileriniz arasındaki anahtar kelime araştırma davranışını anlayın.
 • Gerçek zamanlı aramaları görün: Hedef kitlenizin araştırdığı anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini gerçek zamanlı olarak görüntüleyin.
 • Web siteniz ve blogunuz için fikirler edinin: İlgili anahtar kelime araştırmasına dayalı yeni içerik fikirleri keşfedin.

Ziyaret etmek için tıklayın: AnswerThePublic

En İyi Ücretli SEO Araçları: Keyword Hero

Keyword Hero, ziyaretçilerinizin oturumlarını sayfanıza gelmek için kullandıkları anahtar kelimelerle eşleştirir ve bunların tümü Google Analytics hesabınızda yer alır. Başka bir deyişle, bu SEO aracı size organik trafiğinizin arama amacını anlamanızı sağlar.

Keyword Hero ile yapabileceğiniz diğer bazı işlemler şunlardır:

 • Organik trafiği ve dönüşümleri belirleyin: Hedeflediğiniz anahtar kelimelerden elde ettiğiniz başarıyı ortaya çıkarın.
 • Trafiği ayırın: Marka ve marka dışı arama trafiğini belirleyin.
 • SERP’lerdeki konumunuzu optimize edin: Web sitenizi belirli hedef anahtar kelimeler için optimize edin.
 • Sorgu ayrıntılarını görün: Ziyaretçilerinizin web sitenize ulaşmak için bilgi amaçlı mı yoksa işlem amaçlı mı sorgular kullandığını anlayın.

Ziyaret etmek için tıklayın: Keyword Hero

En İyi Ücretli SEO Araçları: SpyFu

SpyFu, Google Ads için bir rakip anahtar kelime araştırma aracıdır. Anahtar kelime araştırmasına ek olarak, PPC rekabet araştırması, SEO rekabet araştırması ve özel listelerin ve alan adlarının oluşturulmasına yardımcı olur.

Bu SEO aracı, Google Ads kampanyalarınıza ve web sitenize trafik çekmenize, Google, Bing ve Yahoo’daki hem ücretli hem de organik sıralamaları izlemenize ve potansiyel müşteriler için güvenilir ve doğru iletişim bilgileri elde etmenize yardımcı olur.

SpyFu ile ayrıca şunları da yapabilirsiniz:

 • Bir rakibin PPC anahtar kelimelerini indirin: Reklam alanında rekabet edebilecek daha rekabetçi PPC stratejileri geliştirmek için bu bilgileri kullanın.
 • Rakibin SEO anahtar kelimelerini indirin: SERP’te rekabet edebilecek daha rekabetçi organik anahtar kelime stratejileri geliştirmek için bu bilgileri kullanın.
 • Sıralama trendlerini inceleyin: Bir sayfanın veya web sitesinin bir anahtar kelime için zaman içindeki sıralaması.
 • Anahtar kelime fikirlerini keşfedin: Google Reklamlarınız için dönüşüm şansını artıracak anahtar kelime önerileri.

Ziyaret etmek için tıklayın: SpyFu

En İyi Ücretli SEO Araçları: Seomater

Seomater bir SEO denetleme ve web sitesi tarama aracıdır. Teknik SEO analizi ve SEO sayfa içi optimizasyon testlerine yardımcı olur. Araç sitenizi taradıktan sonra, iç ve dış bağlantılar, geri bağlantılar, sayfa kalitesi ve hızı, sosyal medya, organik varlık ve daha fazlası dahil olmak üzere web sitenizin SEO ile ilgili çeşitli unsurlarını açıklayan bir SEO raporu alacaksınız.

Analiziniz, bu SEO unsurlarının her birini nasıl geliştirebileceğinize dair ipuçları da içerecektir. Bu SEO aracı Ek olarak şunları yapabilirsiniz:

 • SEO İzleme Uyarıları özelliğini kullanın: Web siteniz otomatik olarak taranacak ve SEO açısından sorunlu bir şey varsa anında bildirim alacaksınız.
 • Ayrıntılı raporlar alın: Sayfa içi ve sayfa dışı SEO unsurlarınız hakkında içgörüler bulun.
 • Etki Alanı Karşılaştırma aracını kullanın: SEO’larının güçlü ve zayıf yönlerini (kırık bağlantılar, içerik kalitesi, HTML etiketleri ve daha fazlası gibi) belirlemek için iki rakibin web sitesini karşılaştırın.

Ziyaret etmek için tıklayın: SEOMater

En İyi Ücretli SEO Araçları: ContentKing

ContentKing gerçek zamanlı bir SEO denetleme ve içerik izleme aracıdır – web sitenizi 7/24 izler, böylece SEO ile ilgili herhangi bir sorun çok uzun süre fark edilmez. Araç bulut tabanlıdır, yani kurulum gerektirmez ve verileriniz ve raporlarınız ihtiyaç duyduğunuz her an kullanılabilir.

ContentKing ile şunları da yapabilirsiniz:

 • SEO’nuzu geliştirin: SEO’nuz hakkında fikir edinmek ve web sayfalarınızı optimize etmenize yardımcı olacak görevleri almak için ContentKing’in 7/24 web sitesi denetimlerini (ve algoritmalarını) kullanın.
 • Uyarılar alın: Web sitenizdeki bir şey bozulduğunda veya artık iyi optimize edilmediğinde bildirim alın, böylece sorunu verimli bir şekilde çözebilirsiniz.
 • Değişiklikleri takip edin: Sitenizdeki tüm içerik değişikliklerinizin geçmişini takip edin (tek tek web sayfalarındaki değişiklikler ve robots.txt’deki değişiklikler gibi) ve değişikliklerinizin geçmişini arayın.
 • Verileri görselleştirin: Gerçek zamanlı panoları ve raporları görün.

Ziyaret etmek için tıklayın: ContentKing

En İyi Ücretli SEO Araçları: SE Ranking

SE Ranking, web sitesi sağlığını ve performans anahtar kelime sıralamalarını ve trafiğini analiz eden hepsi bir arada bir SEO platformudur. Ayrıca rakiplerinizle ilgili bilgiler sağlayarak SEO ortamını daha iyi anlamanıza ve pazarlama stratejinizi ayarlamanıza olanak tanır. SE Ranking beyaz etiketli bir SEO aracı olduğundan, markalama ve kişiselleştirme seçenekleriyle özel SEO raporları oluşturabilirsiniz.

Artık piyasadaki en iyi ücretsiz ve ücretli SEO araçlarından bazılarını öğrendiğinize göre, hangi seçeneğin SEO hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacağını belirleyin ve web sitenizi, tek tek web sayfalarınızı ve içeriğinizi denetlemeye, optimize etmeye ve izlemeye başlayın.

SE Ranking ile şunları da yapabilirsiniz:

 • Anahtar Kelime Sıralaması Kontrolü: Sizin ve rakiplerinizin anahtar kelime konumlarını izleyin ve doğru anahtar kelime sıralama analizi sağlayın, SEO potansiyelini değerlendirin ve geçmiş veri değişikliklerini gösterin.
 • Web Sitesi Sağlık Denetimi: Tüm web sitesi sayfalarınızı değerlendirerek web sitesi teknik ve performans hataları hakkında derinlemesine bir rapor oluşturun ve bunları nasıl çözeceğinize dair eyleme geçirilebilir ipuçları verin.
 • Rakip Analizi: Rakiplerinizin web sitesi trafik dinamiklerini, anahtar kelime sıralamalarını ve organik ve ücretli aramalardaki diğer verilerini inceleyin. 
 • Backlink Analizi: Herhangi bir web sitesini analiz edin ve yeni ve kayıp site bağlantıları ve yönlendiren alan adları, bağlantı metni dağılımı ve en çok bağlantı verilen sayfaların dinamiklerini içeren eksiksiz bir backlink profili raporu oluşturun.

Ziyaret etmek için tıklayın: SEranking

Bu yazımızda en iyi ücretli SEO araçları ve en iyi ücretsiz SEO araçları konularını ele aldık. Eklemek istedikleriniz var ise yorum bırakmayı unutmayın!

Eğer SEO stratejinize ek olarak sosyal medya stratejinizi uygun araçlar ile desteklemek istiyorsanız buraya dikkat edin! 2015 yılından beri SMM Panel sektörünün öncü isimlerinden bir tanesi olan MedyaBayim’de hızlı üyelik oluşturmak ve uygun fiyatlara ulaşmak için tıklayın: En İyi SMM Panel

Comments (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir