Instagram’da Çekiliş Nasıl Yapılır?

Instagram’da çekiliş nasıl yapılır ve bu yöntemle nasıl daha fazla kitleye ulaşır sorusu sıklıkla merak ediliyor. Instagram’da çekiliş yapmak, pazarlama stratejilerinin başında geliyor. Günümüzde fenomenler, işletmeler ve diğer kullanıcılar hem takipçi yükseltme hem de profile diğer kullanıcıları çekmek için çekiliş düzenlemektedir. Instagram çekilişleri, önceden belirlemiş olduğunuz gönderiyi beğenme, yorum yapma, kişileri etiketleme tarzı kriterlere uyum sağlayan hesaplar arasında belirlenen kişilere ücretsiz hizmet veya ürün sunarak yapılmaktadır.

Instagram’da Çekiliş Yapma Adımları

İlk olarak Instagram’da çekiliş yapmak için izin almanız gerekir. Ardından çekilişle sunacağınız hizmet ve ürünleri belirlemelisiniz. Vermek istediğiniz hediye ne kadar ilgi çekici ve arzulanabilir olursa, çekilişe olan ilgi de artış göstermektedir. Örnek olarak bir aksesuar mağazanız varsa ürünlerinizden birini verebilirsiniz. Eğer yayıneviyseniz kitap veya kitap seti elde edebilirsiniz. Bir grafikerseniz grafik tasarım hizmetlerinden birini ücretsiz olarak sunmayı talep edebilirsiniz. Daha birçok örnek, yaptığınız işe ve hesabınızın temasına göre değişebilmektedir. Sunacağınız hediyeyi belirledikten sonra dikkat etmeniz gereken bazı detaylar şu şekildedir:

  • Instagram çekiliş postu hazırlama ve çekiliş görselinizi tasarlama adımı oldukça önemlidir. Görseliniz dikkat çekici ve sade bir tasarıma sahip olmalıdır. Hediye yapmak istediğiniz hizmet veya ürünün görselde açıkça görülmesi gerekir.
  • Çekiliş postunuzu hazırlarken açıklama kısmına katılım koşullarını belirtin. Amacınız ve hedefinize göre takipçilerinizden beklentilerinizi belirlemelisiniz. Mesela katılımcıların bir arkadaşını yorumda etiketlemesini talep edebilirsiniz. Aynı şekilde gönderinizin kendi hikayelerinde paylaşma koşulu sağlayabilirsiniz.
  • Çekiliş gönderinizin başarılı olması için reklam verebilirsiniz. İlgi çeken görselinizi oluşturduktan sonrasında katılım koşullarını belirleyin ve sponsorlu reklam verin.
  • Çekiliş kampanyanızın bitiş gününü ve saatini belirleyin. Bir zaman sınırı koymanız, katılımcıları harekete geçirir. Böylece etkileşim hızlı bir şekilde artar.
  • Çevrimiçi bir Instagram çekiliş sitesi bulun. Kazananı belirlemek için çekiliş programı kullanabilirsiniz. Bu programlar, çekiliş sürecinizi daha kolay hale getirebilmektedir.

Instagram’da Çekiliş Yapma Programı

Instagram’da çekiliş yapma programı ve kullanımı için sunulan birçok uygulama, site mevcuttur. Bu sitelerle ücretsiz, kolay bir şekilde çekiliş yapabilirsiniz. Instagram çekiliş araçları, belirtmiş olduğunuz URL altında yer alan tüm yorumları bulur. Ardından belirttiğiniz kriterlere göre çekiliş kazananı otomatik şekilde tespit edilmekte ve sizlere gönderilmektedir. Kazananı belirlemek adına video kaydı alabilirsiniz. Tüm bunları bünyesinde birleştiren çekiliş programları, tamamen ücretsiz olduğu için avantaj sağlayabilmektedir. Bu nedenle çekiliş yapma amacınız varsa bu siteleri kullanmanızı öneriyoruz. Çekiliş yapmak için kullanabilecekleriniz, Wask.co, Simpliers tarzı siteler işinize yarayacaktır.

Instagram Çekiliş Sonucu Belirlemek

Instagram’da adil bir çekiliş yapmak, yeni gelen kullanıcılarınızın gözünde oldukça önemlidir. Bu sebeple kafadan bir kişiyi seçmek yerine profesyonel çekiliş sitelerini kullanmanız ve bu çekilişi video kaydına almanız önerilmektedir. Tamamen adil ve objektif bir sonuç elde ettiğiniz zaman profilinize olan güven artacaktır. Alternatif olarak ise canlı yayın yapabilirsiniz. Aynı şekilde çekiliş sonucunu paylaşmaya başlayabilirsiniz. Canlı yayın yaparak çekiliş yapmanız, etkileşim oranınızı da arttıracaktır. Çekilişleriniz için belirlediğiniz bitiş tarihine uymanız, tamamen şeffaf bir şekilde kullanıcılarınızla paylaşmanız, güven vermek açısından dikkat etmeniz gereken önemli bir konudur.

Instagram Çekiliş Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Instagram çekilişe katılma oranını yükseltmek, başarılı bir çekiliş sonucuna ulaşmak için dikkat etmeniz gereken bazı detaylar var. Öncelik olarak çekiliş yaparken uzun bir zaman aralığı koymamanızdır. Aksi takdirde çekilişinize katılanlar bir süre sonra sonucu beklemeyip çekilebiliyor. Bunun dışında hazırladığınız çekilişleri unutabilmektedir. Çekiliş belirlerken ise mutlaka asil ve yedek kişileri de belirleyin. Eğer asil kişiler sizlere ulaşmazsa, yedek kişilere ulaşabilirsiniz. Bunun dışında çekiliş hediyenizi sunabilirsiniz. Kazanan kişileri tebrik ettikten sonra mutlaka size ulaşmalarını belirtin. Bu süreçte yeni gelen takipçilerinizin dikkatini çekerek sizde kalmasını sağlayın.

Çekilişin başarılı bir şekilde sonuçlanması demek, gelen takipçilerin profilinizde istikrarını koruduğu anlamına gelmesidir. Aynı zamanda verdiğiniz emeğin boşa gitmemesi için kendinize mutlaka çekiliş amacı belirleyin.

  • Takipçi kazanma
  • Web sitenize trafik çekmek
  • Beğeni ve yorum alabilme
  • Blog içeriklerinize yönlendirme yapabilme
  • E-posta abonesi kazanma

Tüm bu amaçlardan birisi veya birkaçı kullanılabilmektedir. Aynı şekilde yaptığınız iş veya ihtiyaç duyduğunuz geri dönüşüme yönelik olarak çekiliş yapılabiliyor. Instagram’da çekiliş nasıl yapılır bakarsak ilk önce amacınızı belirleyin. Ardından etkili bir çekiliş tanıtım yazısı hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Instagram Çekiliş Yazısı Nasıl Yazılır?

Çekilişinizle alakalı tüm detayları belirledikten sonrasında diğer önemli bir konu Instagram çekiliş yazısı nasıl yazılır sorusudur. Instagram çekiliş oluştururken çok fazla karmaşadan kaçınmalısınız. Şartları mümkün olduğu kadar basite indirgemeniz, açıklama kısmında kısa cümleler haline getirmeniz gerekir. Aksi takdirde çekilişleriniz sosyal medya kitlenizin ilgisini çekmeyebilmektedir. Açıklama kısmında ilk olarak çekiliş kurallarını belirlemeniz gerekir. Ancak öncesinde kullanıcıların dikkatini çekecek birkaç cümleyle süsleyebilirsiniz. Bu cümleleri oluşturmak için Instagram çekiliş örnekleri incelemesi yapabilirsiniz. Sizlerle benzer sektörde olan kullanıcıların çekiliş açıklama kısımlarını inceleyebilirsiniz.

Instagram çekiliş görsellerinden sonra oldukça önemli olan çekiliş yazıları, yüksek etkileşim yakalamak için önemlidir. Sonuç olarak Instagram’da çekiliş nasıl yapılır ve hangi detaylara dikkat etmelisiniz bakarsak, tüm bunlardan söz edebilmek mümkün diyebiliriz. Kullanıcılarınızın dikkatini çekmek, içeriklerinizin ve profilinizin daha tanınabilir olmasını sağlamak önemlidir. Bu nedenle hemen çekiliş yapmaya başlayabilirsiniz. Genel olarak Instagram’da çekiliş nasıl yapılır detaylarıyla birlikte en iyi şekilde çekiliş içeriklerinizi hazırlayabileceksiniz.

İlginizi Çekebilir:

Instagram Keşfete Düşme: Instagram’da Keşfete Nasıl Düşülür?

Daha Fazla Görüntüleme Ve Etkileşim İçin 32 Instagram Hikâye Önerisi

Elon Musk’ın Önerdiği Mutlaka Okumanız Gereken 11 Kitap

Comments (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir